22 listopada 2024

Chcą pomóc polskiej psychiatrii

Długie terminy oczekiwania na pomoc specjalistów, deficytowe oddziały, warunki bytowe w szpitalach wymagające poprawy, niewystarczające nakłady finansowe – to główne problemy polskiej psychiatrii.

Foto: pixabay.com

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wystąpił do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego o jego osobiste zainteresowanie obszarem opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

– 23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Zaburzenia depresyjne są jedną z najczęstszych przyczyn podejmowanych prób samobójczych. W Polsce każdego roku w wyniku skutecznej próby samobójczej traci życie ponad 5 tysięcy osób. To więcej niż liczba ofiar wszystkich wypadków komunikacyjnych. Przełammy temat tabu. Stwórzmy warunki dobrej opieki psychiatrycznej – apeluje Rzecznik Praw Pacjenta.

W 2016 r. Komenda Główna Policji odnotowała 9861 prób samobójczych, z czego 5405, zatem blisko 55% przypadków, zakończyło się zgonem. Choroba psychiczna, inna choroba lub trwałe kalectwo stanowiły przyczynę 55,6% prób samobójczych. Wydarzenia te są nie tylko osobistym dramatem osób chorujących, ich biskich i rodzin, ale również, z uwagi na rosnące koszty społeczne i ekonomiczne, coraz większym wyzwaniem dla polityki zdrowotnej.

Zgodnie z zapisem preambuły do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa.

– Rzecznik Praw Pacjenta jako centralny organ administracji rządowej wspiera wszelkie działania propacjenckie, które mogą przyczynić się do wzrostu dostępności do opieki psychiatrycznej. Proszę przedstawicieli organów władzy rządowej i samorządowej oraz zawodów medycznych o współpracę i potraktowanie psychiatrii jako priorytetu naszych wspólnych działań – podkreśla Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz. M.in. w tym celu kilka dni temu w Ministerstwie Zdrowia spotkał się z konsultantem krajowym oraz wszystkimi konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie psychiatrii.

– Pacjent z zaburzeniami psychicznymi ma swoją ustawę – ustawę o ochronie zdrowia psychicznego. Pacjent z zaburzeniami psychicznymi ma swoich rzeczników – ogólnopolskiego Rzecznika Praw Pacjenta i Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego w poszczególnych szpitalach psychiatrycznych. Pacjent z zaburzeniami psychicznymi ma też przede wszystkim swoją godność – podejmujmy działania na rzecz jej poszanowania poprzez zapewnienie dostępu do świadczeń zdrowotnych według aktualnej wiedzy medycznej – konkluduje Grzegorz Saj, dyrektor Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta wyraża przekonanie, że wspólnie podejmowane działania przyczynią się do zapewnienia osobom z zaburzeniami psychicznymi możliwie optymalnych warunków leczenia i codziennego funkcjonowania.