22 listopada 2024

Co czyni nas ludźmi

Ludzki mózg różni się od mózgów wszystkich innych zwierząt, w tym nawet najbliższych krewnych naczelnych. Naukowcy z Yale (USA), dokonując analizy typów komórek w korze przedczołowej czterech gatunków naczelnych, zidentyfikowali cechy specyficzne dla każdego z nich, szczególnie dla człowieka.

Foto: pixabay.com

Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie „Science”. Po zgrupowaniu komórek o podobnych profilach ekspresji ujawniono 109 wspólnych ich typów u naczelnych, ale także pięć, które nie były wspólne dla wszystkich gatunków.

Obejmowały one rodzaj mikrogleju lub komórek odpornościowych specyficznych dla mózgu, które były obecne tylko u ludzi, oraz drugi typ wspólny wyłącznie dla ludzi i szympansów. Jak donoszą naukowcy, to, co czyni nas ludźmi, może też sprawiać, ze jesteśmy podatni na choroby neuropsychiatryczne.

– My, ludzie, żyjemy w zupełnie innym środowisku o unikalnym stylu życia w porównaniu z innymi gatunkami naczelnych, a komórki glejowe, w tym mikroglej, są bardzo wrażliwe na te różnice – wyjaśnia Nenad Sestan, profesor neurobiologii. – Rodzaj mikrogleju znajdującego się w ludzkim mózgu może reprezentować odpowiedź immunologiczną na środowisko – zaznacza.

Źródło: www.eurekalert.com