7 października 2024

Co latem wywołuje dolegliwości intymne?

Wysoka temperatura, wilgoć, korzystanie z publicznych kąpielisk, zbyt mocna depilacja okolic intymnych, nieodpowiednia bielizna, antykoncepcja – to główne przyczyny letnich infekcji intymnych, z którymi o tej porze roku kobiety muszą zmierzyć się najczęściej. Jak zabezpieczyć się przed atakiem infekcji i rozpoznać jej objawy?

Foto: freeimages.com

Pora letnia to okres wzmożonego rozwoju wszelkiego rodzaju infekcji, jednak problemem, na który najczęściej skarżą się kobiety jest zapalenie pochwy i sromu.

Pochwa dojrzałej kobiety wyposażona jest w szereg drobnoustrojów stanowiących naturalną florę bakteryjną. Jej najważniejszym mechanizmem obronnym są pałeczki kwasu mlekowego. Zapewniają ochronę przed bakteriami chorobotwórczymi i grzybami nadając kwaśny odczyn.

Większość zagrażających zdrowiu mikroorganizmów nie jest bowiem w stanie rozwinąć się w takich warunkach. Najczęściej problemy intymne wywoływane są przez grzyb Candida albicans, rozwijający się przede wszystkim na błonach śluzowych oraz w miejscach wilgotnych.

– Problem pojawia się jednak w momencie, gdy pałeczek mlekowych jest za mało lub gdy nie ma ich wcale. Wówczas odczyn pochwy zmienia się w zasadowy i może dochodzić do zachwiania naturalnej flory bakteryjnej, a co za tym idzie, do powstawania różnego rodzaju infekcji – mówi lek. med. Olga Wituła, ginekolog.

Pierwszymi czynnikami, które mogą powodować infekcje intymne są zmiany hormonalne, antykoncepcja hormonalna lub ciąża, jednak bardzo często rozpoczynają się one także na skutek nieodpowiedniej higieny, niezdrowego stylu życia, a nawet diety. Na rozwój infekcji kobiety szczególnie narażone są latem.

– Wysokie temperatury, duża wilgotność, kąpiele w basenie, jeziorze czy morzu, a także korzystanie z publicznych pryszniców mogą stanowić duże zagrożenie. Objawami, które powinny zwrócić naszą uwagę, jest nieustanny świąd pochwy, pieczenie podczas oddawania moczu, białe i gęste upławy, a także obrzmiałe wargi sromowe – wyjaśnia lek. med. Olga Wituła.

Aby odpowiednio zabezpieczyć się przed tego rodzaju problemami, warto zwrócić uwagę na to, by zwłaszcza w okresie letnim, przynajmniej razy dziennie, podmywać okolice intymne za pomocą specjalnych płynów i żeli do pochwy o odpowiednim odczynie pH.

Ważna jest także bielizna, którą nosi się podczas upałów. Majtki nie powinny być wykonane ze sztucznego materiału, a z przewiewnej i lekkiej bawełny. Warto pamiętać także, że włosy łonowe stanowią pewien rodzaj ochrony dla pochwy, dlatego jeśli decydujemy się na depilację bikini, postarajmy się usuwać tylko nadmiar włosów, a nie ich całość.

Choć intymne problemy są dla dość krępujące, panie powinny pamiętać o tym, jak istotna jest regularna kontrola u lekarza ginekologa. Profilaktyki nie należy zaniedbywać pod żadnym pozorem.

– Wizyta u specjalisty jest konieczna, ponieważ bardzo często infekcje pochwy lub sromu mogą przebiegać właściwie bezobjawowo. Dopiero po odpowiedniej kontroli lekarskiej okazuje się, że mamy do czynienia z grzybiczym zakażeniem pochwy czy zakażeniami bakteryjnymi – mówi ginekolog.

W leczeniu zakażeń grzybicznych stosuje się globulki dopochwowe, kremy przeciwgrzybiczne oraz środki farmakologiczne, natomiast w przypadku zakażeń bakteryjnych zaleca się antybiotyki doustne oraz dopochwowe.

Problemów intymnych nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do wielu poważnych powikłań, m.in. stanów zapalnych wyższych dróg rodnych, a w szczególności jajowodów, mogąc doprowadzić nawet do niepłodności.


Więcej na temat ginekologii piszemy tutaj.