18 września 2024

Co szczepienia przeciwko gruźlicy mają do SARS-CoV-2?

Od dwóch tygodni do Agencji Badań Medycznych spływają kolejne pomysły naukowców dotyczące szybkich testów, terapii i szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Foto: pixabay.com

Każdy wniosek ma szansę na dofinansowanie nawet do 5 mln zł.

Na wsparcie badań klinicznych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19, Agencja Badań Medycznych przeznaczy nawet 50 mln zł, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, to budżet ten ma zostać zwiększony.

Dzięki dofinansowaniu ABM, w ramach szybkiej ścieżki, wpierającej opracowanie skutecznych metod diagnostyki i leczenia koronawirusa, zespół naukowców z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Szpitala św. Ludwika i Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Bielańskiego i Szpitala Praskiego w Warszawie, pod kierownictwem dr n. med. Hanny Czajki, zbada wpływ szczepień przeciwko gruźlicy na zapadalność i przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Badanie przeprowadzone zostanie w grupie 1000 pracowników ochrony zdrowia w Polsce.

Zebrany od uczestników materiał biologiczny oraz obserwacja stanu ich zdrowia, pozwoli ocenić, czy wykonywane powszechnie szczepienia przeciw gruźlicy szczepionką BCG-10 mogą mieć wpływ na zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz przebieg choroby COVID-19. Uzyskany podczas badania dane pomogą ustalić, czy szczepionka przeciw gruźlicy produkowana i stosowana od lat w Polsce, wzbudza odpowiedź immunologiczną pozwalającą na zwalczanie zakażeń wirusowych, w tym także SARSCoV-2 w sytuacji pandemii. Szczepionka podana w ramach projektu nigdy dotąd nie była badana pod tym kątem.

Dotychczas, w ramach tzw. szybkiej ścieżki, ukierunkowanej na przeciwdziałanie COVID-19, prezes ABM wydał pozytywną rekomendację dla projektów przygotowanych przez badaczy z Uniwersytetu Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Zespół badaczy pod kierownictwem prof. dr. hab. Grzegorza Mazura przeprowadzi badania dotyczące zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem. Projekt zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa.

Z kolei celem badania zaproponowanego przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pod kierownictwem prof. dr. hab. Marcina Moniuszko jest opracowanie szybkiego testu diagnostycznego umożliwiającego identyfikację osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Test diagnostyczny przygotowany zostanie w postaci aplikacji wspierającej decyzje, przeznaczonej do użytku dla lekarzy zajmujących się pacjentami z COVID-19.