22 listopada 2024

Czy badania przesiewowe w kierunku raka jajnika zmniejszają umieralność?

Rak jajnika jest nowotworem o złym rokowaniu, rozpoznawanym głównie w zaawansowanym stadium, kiedy radykalne leczenie jest trudne lub niemożliwe.

Foto: pixabay.com

W czasopiśmie „The Lancet” opublikowano badanie, w którym sprawdzono, czy prowadzenie regularnych badań przesiewowych w celu wykrycia wczesnego raka jajnika poprawi wyniki leczenia tego nowotworu.

W tym celu ponad 200 tysięcy kobiet po menopauzie między 50. a 74. rokiem życia, przydzielono do 3 grup w proporcjach 1:1:2. W pierwszej grupie co roku oznaczano surowiczy marker nowotworowy Ca125 (jego stężenie wzrasta w raku jajnika), a w przypadku jego podwyższonego stężenia wykonywano USG przezpochwowe.

W drugiej grupie co roku wykonywano przezpochwowe USG, trzecia stanowiła grupę kontrolną, w której nie wykonywano badań przesiewowych. Po trwającej 16 lat obserwacji wykryto łącznie ponad 2 tysiące przypadków raka jajnika lub jajowodu, 522 w grupie pierwszej, 517 w drugiej i 1016 w trzeciej. W każdej z grup raka wykryto u 1 proc. kobiet.

Zauważono, że w grupie, w której oznaczano marker Ca125 częściej rozpoznawano raka w I stadium zaawansowania i o 24,5 proc. rzadziej w IV stopniu zaawansowania. Wcześniejsze wykrywanie nowotworu jajnika w pierwszej grupie nie przełożyło się jednak na spadek umieralności. W każdej z grup z powodu raka jajnika lub jajowodu zmarło 0,6 proc. kobiet.

Źródło: www.thelancet.com