11 grudnia 2024

Czy uda się wyeliminować wirusa brodawczaka ludzkiego?

Jednym z działań Światowej Organizacji Zdrowia jest próba całkowitej eliminacji na świecie nowotworów szyjki macicy.

Foto: pixabay.com

Strategia nazwana „90-70-90” zakłada szczepienie 90 proc. populacji dziewczynek do 15. r.ż. przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (Human papillomavirus, HPV), będącego przyczyną rozwoju wielu nowotworów, wykonywanie cytologii u 70 proc. dorosłych kobiet dwukrotnie: przed 35 r.ż. i w 45 r.ż. oraz leczenie 90 proc. kobiet z chorobami szyjki macicy.

Naukowcy coraz częściej postulują jednak objęcie programami szczepień również chłopców, aby powstrzymać transmisję wirusa. Rozszerzenie szczepienia na chłopców miałoby pozwolić na eradykację wszelkich chorób wywoływanych przez podtypy wirusa HPV zawarte w szczepionkach, a nie tylko raka szyjki macicy. Do maja 2020 roku 33 kraje i cztery terytoria zdecydowały się na takie postępowanie.

Jednym z głównych argumentów takiego postępowania jest fakt, że w krajach ze skutecznym programem profilaktyki raka szyjki macicy liczba zachorowań i zgonów na nowotwory HPV-zależne wśród mężczyzn jest wyższa niż wśród kobiet. Do najczęstszych nowotworów HPV-zależnych wśród mężczyzn należą nowotwory gardła środkowego oraz rak odbytu.

Źródło: www.sciencedirect.com/science