Darmowe testy w poradniach POZ. W życie weszło rozporządzenie
Lekarz w poradni podstawowej opieki zdrowotnej może zlecić pacjentowi test na wykrycie wirusa HIV finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotąd można je było bezpłatnie wykonać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD).

Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia lekarz pracujący w poradni podstawowej opieki zdrowotnej może zlecić pacjentowi test na wykrycie wirusa HIV finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są to testy przesiewowe IV generacji, które pozwolą na wcześniejsze wykrycie infekcji niż testy III generacji – okienko serologiczne jest krótsze o około siedem dni. Koszty wprowadzenia testowania przesiewowego anty-HIV testem IV generacji jako świadczenia gwarantowanego oszacowane zostały na 1,5 mln zł rocznie.
Choć nowe rozporządzenie weszło w życie w poniedziałek 5 maja, poradnie potrzebują kilku dni na podpisanie aneksów umów z laboratoriami, które będą wykonywać testy. Jak wskazują dane Narodowego Funduszu Zdrowia, w latach 2012-2021 liczba nowych rozpoznań wirusa HIV systematycznie wzrastała. W 2021 r. było to 16,9 tys. osób, co oznacza wzrost o 84 proc. w porównaniu do 2012 r. Jak podkreśla Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w ostatnich trzech latach w Polsce liczba nowych zakażeń znacznie wzrosła, a w pierwszych 10 miesiącach 2024 r. zanotowano prawie 2 tys. nowych przypadków – większość była w zaawansowanym stadium choroby.