9 grudnia 2024

Dla kogo bezpłatne szczepienia przeciw grypie?

Jesień to najlepszy czas na zabezpieczenie organizmu, który wzmocni odporność przed nadchodzącą falą zachorowań grypę – przypominają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Foto: pixabay.com

Każdego roku ustalany jest skład szczepionki przez Światową Organizację Zdrowia, który jest dostosowany do sytuacji epidemiologicznej.

Od kilku lat dostępne są na rynku szczepionki czterowalentne, które zapewniają ochronę przed 4 szczepami wirusa grypy – dwoma typu A i dwoma typu B. W tym sezonie eksperci WHO wyselekcjonowali dwa nowe szczepy A, a szczepy B pozostają bez zmian (w porównaniu do szczepionki z ubiegłego sezonu).

– Jesień tego roku oznacza zbiegnięcie się sezonu grypowego z czwartą falą zachorowań na COVID-19, ale także z czasem przeziębień i zachorowań na infekcje grypopodobne. Choroby te dają bardzo podobne objawy, dlatego warto zmniejszyć ryzyko zakażenia się wirusem grypy poprzez szczepienie – mówi prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Od tego roku na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022, bezpłatnych szczepień realizowanych na terenie placówek medycznych będą mogły skorzystać następujące grupy: osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptekach ogólnodostępnych, diagności laboratoryjni, nauczyciele, pracownicy pomocy społecznej, osoby z domów pomocy społecznej, funkcjonariusze i żołnierze.

Z tego przywileju w placówkach medycznych będą mogli skorzystać również pacjenci powyżej 75 r.ż. Bezpłatne szczepionki dla wyżej wymienionych grup dostępne będą w placówkach i punktach szczepień, które poprzez platformę internetową Ministerstwa Zdrowia zgłoszą się do realizacji programu szczepień przeciw grypie.

Poza szczepionkami bezpłatnymi dla grup uprawnionych, w tym roku do przychodni trafi blisko 800 tys. dawek na potrzeby szczepień wszystkich innych pacjentów, którzy chcieliby skorzystać z tej ważnej formy profilaktyki powikłań pogrypowych. Szczepienia przeciw grypie będą więc dostępne zarówno w aptekach, jak i zakładach opieki zdrowotnej, co jak się wydaje w żaden sposób nie ogranicza ich dostępności.