6 listopada 2024

Dlaczego i kiedy zrobić spirometrię?

Każda osoba, która odczuwa duszność, czyli ma subiektywne uczucie braku powietrza, powinna być zbadana przez lekarza. Wywiad i badanie podmiotowe (np. osłuchiwanie klatki piersiowej) nie zawsze wystarczy, aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego choremu brakuje powietrza.

Foto: freeimages.com

Badanie spirometryczne to obiektywna metoda diagnostyki układu oddechowego polegająca na oddychaniu przez specjalne urządzenie medyczne zwane spirometrem.

W trakcie pomiaru wydychanego i wdychanego do płuc powietrza dochodzi do obliczenia pojemności płuc i ilości powietrza przepływającego przez poszczególne odcinki układu oddechowego.

Stwierdzenie nieprawidłowości w przepływie powietrza (np. obturacji, czyli skurczu oskrzeli) jest pomocne w postawieniu odpowiedniego rozpoznania i umożliwia zaplanowanie właściwego leczenia.

Na spirometrię powinny się zgłosić osoby, które kaszlą w sposób przewlekły (ponad 8 tygodni), mają duszności przy wysiłku lub w spoczynku, a szczególnie palacze tytoniu po 40. roku życia.

Kiedyś na POChP chorowali mężczyźni, ale w XXI wieku zrównała się ilość kobiet i mężczyzn zapadających na tę śmiertelną chorobę. Płuca kobiet są bardziej wrażliwe na dym tytoniowy i zanieczyszczenia powietrza, co przekłada się na zwiększoną zachorowalność.

Przy tak znacznej tendencji wzrostowej POChP będzie niedługo trzecią przyczyną zgonów na świecie.