Doktorzy, redaktorzy medyczni i… zołza!
W sobotę w Bydgoszczy odbyło się doroczne spotkanie redaktorów i rzeczników okręgowych izb lekarskich. Poprowadził je dr Ryszard Golański, redaktor naczelny „Gazety Lekarskiej”.
Foto: Marta Jakubiak
Dr Wojciech Szczęsny, przewodniczący rady programowej „Primum”, przybliżył swoją wieloletnią przygodę z pismem wydawanym dla lekarzy i lekarzy dentystów skupionych w Bydgoskiej Izbie Lekarskiej.
Dr hab. Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego mówiła o językowych aspektach chorób medycznych i ich etymologii. Z jej wystąpienia można było dowiedzieć się, że macicą najpierw nazywano matkę.
– W ginekologii i położnictwie wiele terminów jest pochodzenia rodzimego, nie łacińskiego – powiedziała, wymieniając przykłady słów: pochwa, szyjka, jajnik, łożysko. – Sam termin „położnictwo” również jest rodzimy – podkreśliła.
A którą chorobę nazywano zołzą (zołzami)? Jak przypomniała Katarzyna Kłosińska, była to skrofuloza, czyli gruźlica węzłów chłonnych – niezwykle dokuczliwa choroba. To tylko jeden z licznych przykładów w naszym języku, gdy z upływem czasu słowo kompletnie zmienia swoje pierwotne znaczenie.
– Nie wszyscy są twórcami wiedzy medycznej, ale wszyscy jesteśmy jej odbiorcami – powiedział dr Marek Jurgowiak, laureat konkursu Popularyzator Nauki, członek rady programowej „Primum”. W jego ocenie niesłychanie ważna sprawa to edukowanie pacjentów, a z punktu widzenia lekarza jest lepiej, jeśli pacjent ma większą wiedzę.
O ochronie wizerunku i obowiązkach wynikających m.in. z prawa prasowego mówił z kolei dr Marek Stankiewicz, rzecznik prasowy Lubelskiej Izby Lekarskiej, redaktor naczelny „Medicusa”. – Zgoda na fotografowanie to nie to samo co zgoda na publikacje – przypomniał.
O tym, że z punktu widzenia czytelników fotografia ma istotne znaczenie, mówiła również Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej, w wystąpieniu poświęconym roli newslettera internetowego w polityce informacyjnej izb lekarskich.
Zmiany w „Gazecie Lekarskiej” i pismach wydawanych przez okręgowe izby lekarskie omówił dr Ryszard Golański. Jego wystąpienie uzupełniły: zastępca redaktora naczelnego Marta Jakubiak oraz dziennikarka Lidia Sulikowska, która zapewniła, że staramy się promować polskich naukowców.
W dniu dzisiejszym, również na posiedzeniu w Bydgoszczy, Prezydium NRL i Prezydium ORL w Bydgoszczy podjęły apel do posłów i senatorów dotyczący zwiększenia poziomu wynagrodzeń pracowników medycznych w Polsce. apel ma związek z decyzją rumuńskiego parlamentu sprzed kilku dni.
„Podtrzymujemy wezwanie o poparcie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia, określającej sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz kwalifikacje wymagane przy jej wykonywaniu oraz tryb przyznania wynagrodzenia” – napisano w apelu (w całości do przeczytania jest tutaj).