Dzień przedsiębiorczości w Szpitalu Śląskim
20 kwietnia, w ramach trzynastej edycji Dnia Przedsiębiorczości, w Szpitalu Śląskim w Cieszynie (woj. śląskie) po raz kolejny gościli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej.
W trakcie tegorocznych praktyk odbywanych w Szpitalu Śląskim uczniowie zapoznali się z bogatą historią placówki, strukturą organizacyjną i działalnością. Gości uroczyście przywitał Adam Śliż, pełnomocnik dyrektora ds. techniczno-gospodarczych, który zapoznał uczniów z zasadami funkcjonowania szpitala.
Charakterystykę pracy oddziałów przedstawił pełnomocnik ds. medycznych dr n. med. Jerzy Zientek. Specyfikę pracy lekarzy zaprezentował praktykantom lek. Tomasz Rykała z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, z kolei pielęgniarka naczelna Agata Sadowska-Mętel przedstawiła kulisy swojego zawodu. Odbyło się również szkolenie dla uczniów z zakresu profilaktyki zakażeń, poprowadzone przez pielęgniarkę Leokadię Gawlas.
Po wysłuchaniu części teoretycznej uczniowie udali się na oddziały i do pracowni szpitalnych, gdzie mogli przyjrzeć się pracy kadry medycznej, a także z bliska zapoznać się z funkcjonującą w szpitalu nowoczesną aparaturą medyczną. Praktykanci gościli w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, w Oddziale Anestezji i Intensywnej Terapii, w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, w Oddziale Chirurgii Dziecięcej oraz w Oddziale Geriatrycznym.
Podopieczni liceum wykazali się dużym zaangażowaniem – zadawali wiele pytań dotyczących funkcjonowania szpitala i praktycznych aspektów udzielania świadczeń medycznych. Mamy nadzieję, że wizyta w szpitalu pozwoliła lepiej poznać charakter pracy oddziałów szpitalnych i dała uczniom wiedzę niezbędną do dokonania trafnego wyboru kierunku dalszej edukacji.
Dzień przedsiębiorczości organizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP. Jego celem jest włączenie środowiska pracodawców w edukację młodych ludzi, którzy mają okazję zweryfikowania „na miejscu” swoich wyobrażeń o przyszłym zawodzie, a także uzyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania.
Więcej galerii zdjęć można zobaczyć tutaj.