3 grudnia 2024

Dzień Transplantacji nie tylko w Wielkopolsce

26 stycznia br. o godz. 9.00, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wielkopolskim kampania „Drugie życie” uroczyście  obchodziła  Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji. Jej celem jest promocja wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych transplantacji, jako nowoczesnej metody leczenia i oświadczeń woli – symbolu gotowości do podzielenia się organami po śmierci.

„Drugie życie” w Grodzisku Wielkopolskim

Eksperci kampanii edukowali  młodzież z zakresu medycznych aspektów przeszczepiania narządów, opowiadali osobiste historie, rozwiewali mity na temat transplantacji i odpowiadali na pytania młodzieży, realizując tym samym główny cel akcji – inicjowanie dyskusji na temat świadomego dawstwa narządów.

Jak mówią dane Poltransplantu, instytucji koordynującej przeszczepianie narządów w Polsce, w 2014 roku w całym kraju przeszczepiono 1064 nerki, 336 wątrób, 76 serc, 19 płuc oraz 37 razy przeprowadzono jednoczesny przeszczep nerki i trzustki. Dane te jednak są jednymi z najsłabszych statystyk w państwach europejskich, dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie prawnych, medycznych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów.

– Cieszę się,  że właśnie ten ważny dzień, jako ekspert medyczny kampanii i zarazem konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej, spędzam z młodzieżą. Właśnie od poniedziałku, 26 stycznia, rozpoczynam wspólnie z zespołem moich lekarzy, tournée po wielkopolskich szkołach – opowiada dr hab. Maciej Głyda, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej w Wielkopolsce i Lubuskiem.

– Odwiedzimy łącznie 23 placówki z całej Wielkopolski, by osobiście spotkać się z uczniami szkół zaangażowanymi w akcję. Te spotkania, w których uczestniczę już od 7 lat, są kluczowe dla merytorycznego przygotowania młodzieży do prowadzenia własnych akcji promujących transplantacje. Będę także kibicował organizatorom akcji na Podkarpaciu, gdzie „Drugie życie” będzie realizowane po raz pierwszy. To bardzo istotne, by ideę transplantacji promować w kolejnych województwach naszego kraju – dodaje Maciej Głyda.

– Każda transplantacja, bez podziału na poszczególne narządy, stanowi w jakimś stopniu kwintesencję nowoczesnej nauki i medycyny oraz jej możliwości. Kluczem do sukcesu każdej transplantologii jest nie tylko wysiłek polskich transplantologów, ale przede wszystkim ambicji, możliwości talentu i doświadczenia polskich anestezjologów i specjalistów intensywnej terapii – mówi prof. dr hab. med. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (zobacz więcej).

Od listopada ubiegłego roku szkoły biorące udział w akcji aktywnie promują ideę przeszczepiania narządów w swoich środowiskach. Wiele placówek na dzień 26 stycznia przygotowało akcje informacyjne w szkołach, wystawy prac plastycznych i konkursy. W niedzielę, 25 stycznia, szkoła z Chodzieży wspólnie z osobami po przeszczepie w lokalnych kościołach rozdawała oświadczeń woli, aby zwrócić uwagę na problem świadomego dawstwa narządów.

Do tej pory młodzieży z całej Wielkopolski udało się w ramach kampanii zorganizować koncerty charytatywne, zbiórki krwi, akcje rozdawania oświadczeń woli u włodarzy miast czy prelekcje dla uczniów z okolicznych szkół ponadgimnazjalnych, a to dopiero półmetek kampanii… Wiele dzieje się też na Podkarpaciu – trwa rekrutacja szkół do udziału w akcji. W tym regionie ok. 30 szkół po raz pierwszy będzie miało szansę dołączyć do ogólnopolskiej akcji promującej świadome dawstwo narządów.

Pierwsza edycja kampanii „Drugie życie” wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 200 tys. uczniów z 540 szkół. W siedmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie) młodzi ludzie rozdali ponad 600 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji.

Od 2010 roku kampania „Drugie życie” w Wielkopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad wielkopolską kampanią objęli: Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Konina, Prezydent Miasta Kalisza, Prezydent Miasta Leszna, Prezydent Miasta Piły.

W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Stowarzyszenie „Sport po Transplantacji”, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”. W roku szkolnym 2014/2015 kampania „Drugie życie” prowadzona będzie po raz pierwszy na terenie województwa podkarpackiego.