Fentanyl: Prezydium NRL popiera apel szefów towarzystw lekarskich
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) popiera apel Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich dotyczący medycznego stosowania fentanylu – opioidowego leku przeciwbólowego, który jest wykorzystywany w anestezjologii oraz w leczeniu przewlekłego i ostrego bólu.
„Korzyści z prawidłowego, kontrolowanego przez lekarza, podawania fentanylu i innych leków opioidowych w celach terapeutycznych zdecydowanie przewyższają ryzyko” – wskazuje Prezydium NRL w stanowisku opublikowanym na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) w poniedziałek 22 lipca.
Ważne jest jednak stosowanie tego leku w zarejestrowanych wskazaniach, w dawce ustalanej indywidualnie i pod nadzorem lekarza. „W wielu wypadkach bez fentanylu nie ma możliwości prowadzenia indywidualizowanej terapii bólu, w szczególności w Oddziałach Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w medycynie bólu, medycynie paliatywnej i medycynie ratunkowej” – ocenia Prezydium NRL.
Samorząd lekarski zwraca uwagę, że stosowanie fentanylu bez nadzoru medycznego, w celach nieterapeutycznych, prowadzi do zagrożenia dla zdrowia i życia. I określa to jako „sytuację patologiczną”. Jednocześnie Prezydium NRL apeluje o kierowanie się dobrem pacjentów i niepodejmowanie zbyt pochopnych decyzji.
W podjętym stanowisku czytamy m.in.:
- „walcząc ze zjawiskiem niemedycznego stosowania fentanylu i opisując w przestrzeni medialnej skutki jego nadużywania, należy pamiętać, aby nie tworzyć atmosfery stygmatyzującej i napawającej strachem pacjentów, dla których fentanyl stanowi optymalną opcję terapeutyczną”,
- „byłoby wielką krzywdą, gdyby wywołane u pacjentów poczucie zagrożenia stało się przyczyną żądań zamiany fentanylu na inny lek przeciwbólowy, nierzadko znacznie mniej skuteczny, lub nawet prowadziło do zaprzestania stosowania leku bez porozumienia z lekarzem”,
- „w pełni popierając działania zmierzające do eliminowania zjawiska używania fentanylu w celach niemedycznych (w tym zwiększony monitoring preskrypcji opioidów i ściślejszy reżim trybu ich preskrypcji) oraz dostrzegając ewidentne zagrożenia związane z używaniem go poza wskazaniami medycznymi, samorząd lekarski wskazuje jednak, że należy starannie dobierać do tego właściwe rozwiązania, aby nie wywoływać obaw u pacjentów w trakcie zindywidualizowanej terapii bólu”.