Gdzie szukać sprawdzonych informacji o koronawirusie?
Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano 4 marca. Do 15 marca w naszym kraju potwierdzono 125 chorych osób, troje z nich zmarło.
Foto: pixabay.com
Nie należy panikować, ale ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny i – w granicach możliwości – unikanie dużych skupisk ludzi.
Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia, z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Włoch, Iranu i Japonii.
– Wszyscy powinniśmy dążyć do minimalizacji ryzyka zakażeń. To zadanie indywidualne dla każdego z nas. To też zadanie dla kierujących placówkami ochrony zdrowia, opiekuńczymi, edukacyjnymi, zakładami pracy, by tak organizować funkcjonowanie podległych im instytucji i organizacji, by chronić zdrowie i życie ludzi – mówi prezes NRL Andrzej Matyja.
Naczelna Izba Lekarska na bieżąco publikuje materiały o koronawirusie na stronie internetowej www.nil.org.pl (komunikaty Ministerstwa Zdrowia, zalecenia dla podróżujących, rekomendacje dla palcówek oświatowych, informacje dla pracowników ochrony zdrowia i wiele innych). Przypominamy, że całodobowo przez 7 dni w tygodniu działa specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa (numer telefonu 800 190 590).