23 listopada 2024

Homeopatia: informacje na opakowaniach

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marka Niechciała pismo dotyczące informacji na opakowaniach środków homeopatycznych. Poniżej jego treść.

Foto: pixabay.com

„W nawiązaniu do toczącej się od wielu lat na świecie, jak również w Polsce, dyskusji o skuteczności terapeutycznej produktów homeopatycznych, pragnę zwrócić uwagę na ogłoszoną 15 listopada br. decyzję Federalnej Komisji Handlu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej o nałożeniu na producentów środków homeopatycznych OTC obowiązku wskazywania na opakowaniach tych produktów oświadczeń o braku dowodów potwierdzających skuteczność terapeutyczną tych produktów lub wiarygodnych źródeł potwierdzających taką skuteczność.

U podstaw takiej decyzji leży przekonanie, że informacje dotychczas zamieszczane na opakowaniach takich produktów, odwołujące się do tradycyjnych teorii homeopatycznych, jako podstawy do przyjęcia skuteczności tych produktów, wprowadzają konsumentów w błąd. Takie informacje zostały przez Komisję ocenione jako wprowadzające w błąd, a podjęta decyzja zmierza w kierunku zrównania pozycji produktów homeopatycznych z lekami o naukowo udowodnionej skuteczności terapeutycznej.

Pomimo że wyżej opisana decyzja zapadła w innym kraju, o odmiennym porządku prawnym, uważam, że powinna stać się przyczynkiem do dyskusji na temat sytuacji produktów homeopatycznych w Polsce oraz informacji, jakie tym produktom mają towarzyszyć, w kontekście możliwości wprowadzania pacjentów w błąd co do istnienia naukowych podstaw potwierdzających skuteczność terapeutyczną tych produktów.

W mojej ocenie polscy konsumenci i pacjenci zasługują na ochronę przed wprowadzającymi w błąd praktykami, które nie wskazują na fakt, że produkty homeopatyczne nie posiadają naukowych dowodów potwierdzających ich skuteczność, a twierdzenia o ich skuteczności opierają się na powstałych w XVIII wieku teoriach, nieznajdujących uznania zdecydowanej większości środowisk naukowych. Na powyższe uwagę zwróciła w swojej rekomendacji Federalna Komisja Handlu.

Po raz kolejny zwracam się więc w tej sprawie do kompetentnych organów państwa o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia polskim obywatelom odpowiedniej ochrony przed wykorzystywaniem ich niewiedzy na temat braku skuteczności produktów homeopatycznych poprzez zapewnienie, aby produkty o niepotwierdzonej naukowo skuteczności terapeutycznej opakowane były w sposób jednoznacznie wskazujący na ten fakt.”.


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.