22 listopada 2024

Ilu Amerykanów wyleczonych z nowotworu spożywa alkohol?

Opublikowane do tej pory badania wykazały, że regularne spożywanie alkoholu może się przyczyniać do rozwoju niektórych nowotworów, a jego spożywanie w czasie leczenia onkologicznego pogarsza wyniki leczenia.

Foto: pixabay.com

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Journal of the National Comprehensive Cancer Network” oceniono spożycie alkoholu u osób wyleczonych z choroby nowotworowej.

W tym celu przeanalizowano dane z ankiety, prowadzonej w latach 2000-2017 w Stanach Zjednoczonych, zawierającej informację o ilości spożywanego alkoholu. Szacuje się, że 70% populacji ogólnej w tym kraju spożywa alkohol.

Spośród ponad 34 tysięcy uczestników ankiety którzy przebyli chorobę nowotworową 56,5% deklarowało się jako osoby spożywające alkohol, z czego 35% spożywało go w większych ilościach niż zdefiniowane przez badaczy umiarkowane spożycie (jeden drink dziennie dla kobiet i dwa dla mężczyzn). Zauważono, że osoby po leczeniu z powodu czerniaka, raka szyjki macicy, raka jądra, oraz rejony głowy i szyi częściej zgłaszały nadużywanie alkoholu w porównaniu do pozostałych osób.

Autorzy badania podkreślają, że w społeczeństwie brakuje świadomości na temat niekorzystnego wpływu alkoholu na ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Mimo że osoby wyleczone z nowotworu spożywają go mniej niż osoby z populacji ogólnej, nadal warto uświadamiać ryzyko związane z nadużywaniem alkoholu i zachęcać do ograniczenia jego spożywania.

Źródło: jnccn.org