23 listopada 2024

Wszczepienie implantu typu synchrony (zdjęcia)

Dziś, tj. 3 marca, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia obchodzimy Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu (ang. International Day for Ear and Hearing). Jego celem jest podniesienie świadomości w dziedzinie zdrowia ucha i słuchu.

Foto: Marta Jakubiak

Także dziś w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach odbyło się pierwsze w Polsce wszczepienie implantu ślimakowego typu synchrony, pozwalającego na wykonywanie badań MRI, a następnie na śledzenie zmian zachodzących w mózgu po podaniu bodźca akustycznego oraz elektrycznego. To wielki przełom w śledzeniu zmian drogi słuchowej i wybranych struktur mózgu. Zabieg przeprowadził prof. Henryk Skarżyński.

Zastosowanie tego rodzaju implantu pozwoli na monitorowanie zachodzących zmian w obrębie głowy, w tym obserwacji rozwoju lub nawrotu chorób nowotworowych bez konieczności usuwania na czas badania całego implantu lub jego części i ponownego jego operacyjnego wszczepiania. W codziennej praktyce klinicznej oznacza to uruchomienie nowego programu terapeutycznego „Nowe możliwości kliniczne w Polsce po wszczepieniu nowej generacji implantów ślimakowych” oraz następujące korzyści:

  • wykrywanie zmian nowotworowych, naczyniowych i pourazowych w obrębie głowy w zależności od zaistniałych potrzeb;
  • monitorowanie zmian nowotworowych leczonych wcześniej operacyjnie, chemioterapią lub gammaterapią;
  • obniżeniu kosztów ponoszonych na wyjmowanie drogą operacyjną magnesu na czas przeprowadzania badania rezonansem magnetycznym (MRI).

Do niedawna problemem był magnes, który znajdował się w silikonowej kieszonce w centralnej części cewki indukcyjnej. W implantach nowej generacji część wszczepiana pod skórę jest odpowiednio zabezpieczona przed działaniem silnego pola magnetycznego skanera MR (nawet do 3T) i wykorzystuje samorotujący się magnes, który po umieszczeniu go w polu skanera MR może obrócić się w ramach swojej „kieszonki” – w stronę głównego pola magnetycznego skanera, przez co siła, z jaką magnes skanera będzie oddziaływał na niego, będzie drastycznie ograniczona.

Takie rozwiązanie pozwoli na wykonanie badania nawet w skanerach do 3T włącznie. Pacjent wyposażony w taki implant będzie mógł korzystać z nowoczesnych systemów obrazowania MR, bez konieczności ingerencji chirurga i usuwania wcześniej wszczepionego implantu starszej generacji. Magnes wciąż będzie powodował pewne zakłócenia w obrazie, ale jedynie w obrębie ok. 5 cm od magnesu.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z zabiegu oraz z konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.