Infekcje a rak. Dane ze światowej bazy pod lupą badaczy
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Lancet Global Health” przeanalizowano dane ze światowej bazy Globocan 2018.
Foto: pixabay.com
Dla każdego kraju obliczono liczbę zachorowań na nowotwory rozwijające się na podłożu infekcji. Pod uwagę wzięto 10 karcynogennych patogenów.
Okazało się, że ok. 90 proc. nowotworów związanych z zakażeniami dotyczy czterech patogenów: bakterii Helicobacter pylori, wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz wirusów zapalenia wątroby typu B i C (HBV, HCV).
Według przedstawionych wyników, zakażenie Helicobacter pylori odpowiadało za 810 tys. nowych zachorowań na raka żołądka, HPV za 690 tys. zachorowań (głównie na raka szyjki macicy), a wirusy zapalenia wątroby odpowiednio za 360 tys. (typ B) i 160 tys. (typ C) przypadków raka wątrobowokomórkowego.
Łącznie stanowiło to w 2018 r. 13 proc. nowo rozpoznanych chorób nowotworowych. Warto zauważyć, że nowotwory powstające na podłożu infekcji najczęściej występują w krajach wschodniej Azji oraz Afryki Subsaharyjskiej, a zdecydowanie rzadziej w krajach Europy Północnej i zachodniej Azji, co jest związane z warunkami socjoekonomicznymi w poszczególnych rejonach świata.
Więcej: https://www.thelancet.com