15 lipca 2025

Infolinia dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace analityczne nad powstaniem infolinii dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych, które szukają wsparcia i potrzebują pomocy.

Fot. freepik.com

Uruchomienie takiej linii bez odesłania do wielu podmiotów leczniczych, które mogłyby zgłaszającym się osobom bezpośrednio pomóc, będzie nieskuteczne. Dlatego w tej chwili przede wszystkim skupiamy się na wzmocnieniu systemu ochrony zdrowia w tym zakresie – wyjaśniała Dagmara Korbasińska-Chwedczuk z Ministerstwa Zdrowia podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży, które odbyło się w środę, 9 lipca.

Dagmara Korbasińska-Chwedczuk wyjaśniała również, że wsparcie w postaci infolinii jest bardzo ważne, lecz nie może być ono celem samym w sobie. – To dopiero wstęp. Już teraz mamy problem z tym, żeby zagospodarować opieką terapeutyczną i lekarską osoby, które są objęte środkami zabezpieczającymi w postaci obowiązku terapii mówiła.  

Zdaniem Korbasińskiej-Chwedczuk tylko kilka ośrodków w Polsce prowadzi terapię pacjentów z rozpoznanymi zaburzeniami preferencji seksualnych. – Chciałabym uzmysłowić skalę. Mamy do czynienia z osobami, które opuszczają zakłady karne z nakazem odbycia terapii w warunkach ambulatoryjnych. Jeżeli mamy w całym kraju trzy-cztery takie ośrodki, to jest to nierealne, żeby te osoby korzystały z oddziaływań terapeutycznych. Jest to po prostu niemożliwe – powiedziała Dagmara Korbasińska-Chwedczuk.

Ekspertka tłumaczyła, że jeśli tego typu pacjenci będą musieli przyjeżdżać na terapię z daleka, to nie otrzymają wsparcia, którego potrzebują, co zwiększy ryzyko ponownego popełnienia przez nich przestępstwa. W jej opinii wiele osób kierowanych do krajowego ośrodka zapobiegania zachowaniom dyssocjalnym mogłoby otrzymać pomoc w formie ambulatoryjnej. Ważne jednak, by mieli dostęp do właściwych specjalistów. – Musimy mieć też ośrodki, które będą pracowały według tego samego programu terapeutycznego – dodała.