23 listopada 2024

Infolinia psychologiczna dla medyków

Pracownicy ochrony zdrowia, którzy na co dzień udzielają wsparcia innym, również potrzebują wsparcia, aby mieć wystarczająco dużo siły, by wykonywać dobrze swoją pracę i dbać o odpowiedni poziom zdrowia psychicznego.

Foto: pixabay.com

W obecnym czasie, w chwilach napięcia, gdy niemożliwa może być wizyta stacjonarna u psychologa, dlatego warto skorzystać z dostępnych narzędzi, np. porady psychologicznej dostępnej przez telefon.

Infolinię psychologiczną dla pracowników ochrony zdrowia uruchomiło PZU Zdrowie. Pod numerem telefonu 22 505 11 77 dyżurują doświadczeni psychologowie – eksperci pracujący m.in. w Ogólnopolskim Telefonie Zaufania, Ogólnopolskim Telefonie „Niebieska Linia”, Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego i Fundacji Nagle Sami.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia w opublikowanych wytycznych dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2 przypominają, jak ważna jest troska o zdrowie psychiczne i konieczność zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania psychospołecznego.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00. Można zatem zadzwonić podczas przerwy w pracy, między dyżurami albo w domu po skończonej zmianie i opowiedzieć psychologowi o swoich trudnościach, obawach i lękach. Warto zadbać o zdrowie psychiczne, zwłaszcza w tak trudnym czasie, w jakim znajdujemy się obecnie.

Z anonimowych danych udostępnionych przez PZU Zdrowie wynika, z jakimi trudnościami zmagają się osoby, które w czasie epidemii COVID-19 zgłaszają się na infolinię lub chcą zasięgnąć porady online. Wśród zgłaszanych problemów są m.in.: wzmożone stany lękowe, kumulacja stresu związana z obecną sytuacją, strach o pracę, przeciążenie obowiązkami wynikającymi z pozostania w domu z dziećmi, niższa samoocena czy nawet objawy depresji. Podobnie personel medyczny, dla którego uruchomiono specjalną infolinię, w poufnych rozmowach z psychologiem zwraca uwagę na przewlekły stres i wyczerpanie psychiczne oraz fizyczne związane z warunkami pracy, obawą o swoje rodziny i kontaktem z cierpieniem.