Jak dbać o dobrostan duchowy chorych na nowotwory?
O dobrostanie leczonych paliatywnie chorych na nowotwory decyduje nie tylko dobra opieka medyczna, ale także zaspokojenie potrzeb duchowych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje duchowość, obok wymiaru fizycznego, psychicznego i społecznego za istotny element opieki paliatywnej.
Nie wiadomo czy za zaspokojenie potrzeb duchowych chorych powinni zapewniać lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, osoby duchowne czy rodzina. Lekarzom i pielęgniarkom często brakuje wiedzy i odwagi, aby prowadzić rozmowy na temat duchowych potrzeb chorych.
72 proc. leczonych paliatywnie chorych w Stanach Zjednoczonych uważa, że system zdrowotny nie zapewnia im odpowiedniego wsparcia w sferze duchowej. Inny przykład: w Niemczech w ramach programu działającego przy organizacjach katolickich przeszkolono 91 pielęgniarek w zakresie zapewniania dobrostanu psychicznego chorych. 85 proc. osób stwierdziło, że po szkoleniu są w stanie lepiej zadbać o dobrostan psychiczny chorych. Jednocześnie zauważono, że pielęgniarki przeciążone i niezadowolone z pracy w szpitalu nie odniosły korzyści ze szkolenia.
Autorzy pracy opublikowanej w portalu medscape.com podkreślają, że strefa duchowa jest ważna w opiece nad chorymi otrzymującymi leczenie paliatywne, jednak często w związku z brakiem czasu, wiedzy czy świadomości problemu u pracowników medycznych chorzy nie otrzymują właściwej pomocy.