10 września 2024

Jak jest z czystością powietrza w Polsce?

Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca (jak niewydolność serca czy choroba wieńcowa) i chorób układu oddechowego, jak astma czy przewlekła choroba płuc. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Brak wiatru, opadów i niska temperatura sprzyjają utrzymywaniu się smogu
Foto: pixabay.com

Przez kilka ostatnich dni zanieczyszczenie powietrza (smog) urosło do problemu numer jeden w wielu polskich miastach. Nie tylko tych największych jak Warszawa czy Kraków.

Przypomnijmy, że dopuszczalny, dobowy poziom pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3. Nie należy go mylić ze stężeniem jednogodzinnym, które jest na bieżąco podawane przez stacje monitorujące jakość powietrza.

Jak podał Główny Inspektor Ochrony Środowiska, 8 stycznia poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 µg/m3 zostało przekroczone w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim.

Przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 wynoszącego 300 µg/m3 (średnia dobowa) miało miejsce w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim.

We wtorek stężenie pyłu zawieszonego w wielu miejscach w południowej i centralnej Polski przekraczało 100 µg/m3. Najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 µg/m3 występowały w województwach:

  • śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa),
  • opolskim (Opole, Zdzieszowice, Kędzierzyn Koźle, Olesno),
  • małopolskim (Kraków, Trzebinia, Skawina, Olkusz),
  • dolnośląskim (Legnica, Nowa Ruda, Kłodzko),
  • łódzkim (Pabianice).

Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego, a nie jednogodzinnego. Jak tłumaczy GIOS, wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki) w środkowej i południowej Polsce.

Według GIOS znacząca poprawa jakości powietrza jest spodziewana wraz we wzrostem prędkości wiatru sprzyjającej rozprzestrzenieniu się zanieczyszczeń od dnia 11 stycznia (godz. 3-6 rano).

Około godz. 12 w środę na większości obszaru kraju ma dominował]ć wiatr o prędkości 5-8 m/s, w tym samym czasie na północy i na zachodzie kraju będzie występował wiatr o prędkości 8-11 m/s, a nawet w województwie dolnośląskim miejscami będzie występował wiatr z prędkością do 14 m/s co powinno znacząco obniżyć stężenia zanieczyszczeń.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Zobacz konferencję naukową pt. „Marihuana – lek czy zagrożenie?”:


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.