Jak ograniczyć polipragmazję wsród starszych?
Polipragmazja jest rosnącym problemem w populacji osób starszych, które w wielu przypadkach obarczone są wielochorobowością. Niesie ona za sobą liczne zagrożenia zdrowia dla pojedynczych pacjentów, a jednocześnie związana jest ze wzrostem wydatków całych systemów ochrony zdrowia.
W wielu krajach Europy podejmowane są działania mające zapobiegać niepotrzebnej polipragmazji. Także i w naszym kraju pojawiają się pierwsze inicjatywy w tym kierunku. Z drugiej jednak strony, środowisko lekarskie i farmaceutyczne ma na ten temat wciąż niewielką wiedzę, a planowane bezpłatne udostępnienie seniorom w wieku 75+ leków może paradoksalnie przyczynić się do zwiększenia rozmiarów tego problemu.
Z tego powodu Zakład Farmacji Społecznej Wydziału Farmaceutycznego UJ CM oraz Zakład Medycyny Rodzinnej UMED, współpracujące ze sobą w ramach projektu Simpathy, zorganizowały spotkanie ekspertów zajmujących się badaniami naukowymi oraz działaniami interwencyjnymi w obszarze polipragmazji, aby dokonać oceny aktualnego stanu rzeczy w Polsce, przeglądu podejmowanych działań, oraz wskazać na działania niezbędne do podjęcia w najbliższej przyszłości.
Sympozjum naukowe „Jak ograniczyć polipragmazję wśród osób starszych w Polsce?” odbyło się 11 marca w Collegium Novum UJ. Organizatorom udało się zgromadzić wśród prelegentów najważniejszych polskich ekspertów z zakresu geriatrii i farmacji. Wśród uczestników Sympozjum nie zabrakło także osób starszych, którzy wnieśli do dyskusji punkt widzenia pacjentów. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że polipragmazja to bardzo ważne zagadnienie wśród coraz liczniejszej w naszym kraju grupy osób starszych. W celu ograniczenia niepotrzebnej polipragmazji, niezbędne są pilne, interdyscyplinarne działania.