Jak wygląda harmonogram dostaw szczepionek do Polski (tabela)
Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.
Foto: pixabay.com
Jak mówi szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który jest pełnomocnikiem rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, dostępność szczepionek dla Polski ograniczona jest przez unijny mechanizm ich zakupu i proporcjonalnego dystrybuowania do poszczególnych krajów.
– Co tydzień w każdy poniedziałek rano samolotem cargo przylatuje około 350 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer. I tak będzie, przynajmniej na ten moment, taką mamy deklarację producenta, do końca marca – mówił minister Michał Dworczyk w poniedziałek w czasie posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia.
Jeśli chodzi o szczepionki Moderny, które – jak powiedział minister – zostały ostatnio zarejestrowane, do końca stycznia dotrze do Polski 70 tys. dawek, a następnie – w kolejnych dwóch miesiącach – po trzystakilkadziesiąt tysięcy. – Łącznie do końca marca do Polski dotrze 840 tys. dawek Moderny, co w konsekwencji pozwoli nam zaszczepić mniej więcej 420 tys. osób – powiedział minister Michał Dworczyk.
Część z każdej dostawy szczepionek jest zabezpieczana w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych na potrzeby podania drugiej dawki osobom szczepionym, na wypadek gdyby pojawiły się jakieś problemy w przyszłości z dostawami. Minister Michał Dworczyk podkreślił, że system będzie miał wydajność szacowaną na 3,5-4 mln szczepień miesięcznie, którą będzie ograniczała jedynie dostępność szczepionek.