2 maja 2024

Jaki pomysł na ochronę zdrowia ma rodząca się koalicja?

Podnieśnie nakładów na ochronę zdrowia to jeden z postulatów, jaki znalazł się w umowie między PO, PSL, Polską 2050 i Nową Lewicą. Dokument jest jednak ogólnikowy. Zdaniem szefa samorządu lekarskiego zabrakło w nim informacji o „sposobie leczenia”.

Źródło: twitter.com/Platforma_org

Umowa została podpisana w piątek 10 listopada 2023 r., mimo że w godzinach wieczornych 13 listopada prezydent Andrzej Duda – tak jak poinformował w niedawnym orędziu – powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu.

PO, PSL, Polska 2050 i Nowa Lewica zapowiedziały, że chcą zdecydowanej poprawy jakości i dostępności systemu ochrony zdrowia. Deklarują m.in. zniesienie limitów na leczenie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wprowadzenie mechanizmów oddłużania szpitali oraz urealnienie wyceny świadczeń zdrowotnych.

Chcą również zwiększenia roli placówek podstawowej opieki zdrowotnej, skrócenia kolejek do specjalistów, zwiększenia uprawnień przedstawicieli zawodów medycznych, wprowadzenia powszechnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej finansowanej przez państwo, a także zapewnienia nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej.

Zbiór drogowskazów

Podpisy pod dokumentem złożyli: lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy: Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń.

– To zbiór drogowskazów do współpracy po otrzymaniu od prezydenta możliwości tworzenia rządu – powiedział Donald Tusk. – Stworzyliśmy bardzo szeroki wspólny mianownik spraw, które chcemy zrealizować. Dotyczą one przedsiębiorców i pracowników, edukacji i ochrony zdrowia, wsi, rolnictwa i wielkich metropolii, praw kobiet, pomyślności rodziny – wymieniał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes NRL komentuje

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski, który był gościem programu „Fakty po Faktach”, ocenił, że umowa jest „pewną diagnozą tego, co dzisiaj dzieje się w systemie ochrony zdrowia”. Jednocześnie zwrócił uwagę, że nie ma w niej informacji o „sposobie leczenia”. – Zabrakło również zdiagnozowania tego, że dziś najważniejszym problemem jest utrata zaufania pacjentów do systemu i utrata zaufania lekarzy do systemu – powiedział prezes NRL na antenie stacji TVN24.

– Widzieliśmy jak zarządzana była pandemia, że tworzono w prokuraturach specjalne jednostki do spraw błędów medycznych, że podważono zaufanie do bezpieczeństwa danych medycznych, a ostatnio minister edukacji zaczął otwierać i wydawać zgody na otwieranie wydziałów lekarskich na uczelniach, które mają negatywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej – dodał szef samorządu lekarskiego w „Faktach po Faktach”.

Co zakłada umowa?

Dokument składa się z trzech części: ustaleń programowych, deklaracji rozliczenia rządów Prawa i Sprawiedliwości, a także organizacji pracy i podziału najważniejszych stanowisk w prezydium Sejmu, prezydium Senatu oraz Radzie Ministrów.

Poniżej prezentujemy wybrane fragmenty umowy:

4. Koalicja chce zdecydowanej poprawy jakości i dostępności systemu ochrony zdrowia. Podniesiemy nakłady na ochronę zdrowia. Zniesiemy limity na leczenie przez NFZ. Wprowadzimy mechanizmy oddłużania szpitali i urealnimy wycenę świadczeń zdrowotnych. Zapewnimy powszechną dostępną pomoc psychologiczną i psychiatryczną finansowaną przez państwo. Zwiększymy rolę placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Rozszerzymy uprawnienia przedstawicieli innych zawodów medycznych i niemedycznych, by usprawnić funkcjonowanie systemu. Dołożymy wszelkich starań, aby skrócić kolejki do specjalistów.

5. (…) Zadbamy o zdrowe wyżywienie dzieci w szkołach.

6. (…) Państwo zapewni szczególne wsparcie dla par planujących rodzicielstwo poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych. Zapewnimy realizację nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej. Dostęp do bezpłatnego znieczulenia będzie zasadą, a nie wyjątkiem.

12. Przywrócimy korzystne warunki do rozwoju działalności gospodarczej. (…) Odejdziemy od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego m.in. poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej.

16. (…) Koalicja będzie dążyć do odpolitycznienia kultury oraz unormowania statusu zawodowego artystów poprzez zapewnienie im zabezpieczenia socjalnego, świadczeń emerytalnych oraz dostępu do systemu opieki zdrowotnej.