16 marca 2025

Kara za nieprawdziwe wypowiedzi ws. COVID-19. Orzeczenie jest prawomocne

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców została ukarana zawieszeniem prawa wykonywania zawodu na rok. Naczelny Sąd Lekarski utrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji za wygłaszanie w internecie opinii niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Fot. pixabay.com

W czwartek Naczelny Sąd Lekarski (NSL) rozpatrzył odwołanie od nieprawomocnego orzeczenia Okręgowego Sądu Lekarskiego (OSL) w Białymstoku w sprawie zawieszenia prawa wykonywania zawodu (PWZ) Dorocie Sienkiewicz, która posiada specjalizację z pediatrii i rehabilitacji, a obecnie stoi na czele Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców. O wyroku poinformowano w mediach społecznościowych na profilu krytycznym wobec idei szczepień.

Sprawa przed NSL toczyła się w związku z odwołaniem od orzeczenia wydanego w 2022 roku przez OSL w Białymstoku. Wniosek o ukaranie wniósł okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej. Orzeczono wówczas karę zawieszenia PWZ lek. Doroty Sienkiewicz na rok za wygłaszanie opinii niezgodnych z wiedzą medyczną dotyczące szczepień dzieci przeciwko COVID-19.

OSL w Białymstoku uznał, że lekarka bagatelizowała COVID-19, zwracając się w internecie do dzieci, młodzieży i dorosłych z apelem o nieszczepienie się ze względu na wysoką szkodliwość szczepionki przeciwko tej chorobie, negowała ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2 z dzieci i młodzieży na osoby starsze, kwestionowała wskazania i skuteczność szczepień przeciwko COVID-19 u dzieci i młodzieży, a także podała w wątpliwość możliwość uzyskania pomocy medycznej w razie wystąpienia powikłań poszczepiennych.

Sąd lekarski orzekł, że Dorota Sienkiewicz działała w przestrzeni publicznej w sprzeczności z aktualną wiedzą medyczną, a jej wypowiedzi uznał za „wysoce naganne” i „odznaczające się wysokim stopniem społecznej szkodliwości”. W ocenie sądu działała na szkodę społeczeństwa i propagowała postawy antyzdrowotne, a także podważyła zaufanie do zawodu lekarza, co stanowi naruszenie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a w powiązaniu z Kodeksem Etyki Lekarskiej wypełnia znamiona przewinienia zawodowego.

Orzeczenie, które zapadło przed NSL 20 lutego 2025 roku, jest prawomocne. Przysługuje od niego kasacja do Sądu Najwyższego w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem.