Kardiologia prenatalna. Apel PTKP do położników – ultrasonografistów
Polskie Towarzystwo Kardiologii Prenatalnej zaapelowało do położników – ultrasonografistów wykrywających wady serca o zgłaszanie przypadków do Ogólnopolskiego Rejestru Patologii Kardiologicznych u Płodów.
Ogólnopolski Rejestr Problemów Kardiologicznych u Płodów powstał w 2004 r. pod egidą Ministerstwa Zdrowia i Programu Polkard Prenatal.
Polskie Towarzystwo Kardiologii Prenatalnej zachęca do dobrowolnego zgłaszania do rejestru www.orpkp.pl przypadków niezależnie od tego, czy wada serca jest izolowana, czy wada serca jest jednym z problemów u danego pacjenta – płodu.
Jak wyjaśnia przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej, prof. Maria Respondek-Liberska, istnienie rejestru pozwoliło na zarysowanie ram organizacyjnych kardiologii prenatalnej w Polsce. Dotychczas zgromadzono w nim dane o ponad 8 tys. przypadków ciąż z patologią kardiologiczną.
– Powstało kilka ośrodków referencyjnych, w których pracują eksperci współpracujący z ośrodkami kardiologii dziecięcej i kardiochirurgii. Wiemy, które gabinety położników wykonują profesjonalne podstawowe badania serca płodów. Wiemy, jak prowadzić zasady certyfikowania lekarzy. Wiemy, jak ogromny postęp w opiece perinatalnej dokonał się w ciągu minionych 15 lat w Polsce. Kazuistyczne pierwsze przypadki wprowadzane do ORPKP na początku naszej działalności odchodzą do historii – podkreśla prof. Maria Respondek-Liberska.
Jak dodaje przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej, aktualnie dane wskazują, iż prenatalna diagnostyka kardiologiczna w naszym kraju ma się znacznie lepiej niż w wielu krajach europejskich.