Kiedy będzie szczyt zachorowań na COVID-19
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, odnosząc się do wzrostu zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w okresie wakacji, ocenił, że szczyt zachorowań na COVID-19 będzie miał miejsce w okolicy połowy października, ale na razie jest za wcześnie, żeby mówić o wprowadzaniu obostrzeń.
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w środę na antenie PR24 powiedział, że tegoroczny przebieg COVID-19 różni się od tego sprzed roku czy dwóch lat. Jego zdaniem jest to „lekko niepokojące”. „Choroba przyspieszyła, jeśli chodzi o czas” – podkreślił.
„Przyzwyczailiśmy się do tego, że latem jest spokojniej i wirus jest mniej niebezpieczny. Otóż to się zmienia. Zmienia się ze względu na zmienioną zjadliwość wirusa i to, że czas od zaszczepienia jest coraz dłuższy, coraz mniej osób się szczepi. I wiele osób, które były odporne utraciły odporność” – zaznaczył.
Wiceszef resortu zdrowia przekazał, że drugą, ważną rzeczą jest pojawiające się zapalenie płuc. „Nie są one tak częste i ciężkie jak były, ale są to zapalenia prawdziwe, których nie obserwowaliśmy przez ostatni rok i wcześniej” – dodał wiceminister.
Co z maseczkami
Zastrzegł, że jest za wcześnie, żeby mówić o wprowadzaniu obostrzeń. Zaznaczył jednak, że jeżeli ktoś czuje się chory, to powinien się izolować, a także zakładać maseczkę. „Nie wstydźmy się maseczek” – zaapelował.
Poinformował, że jeśli pojawią się jakieś obostrzenia, to najwcześniej w placówkach ochrony zdrowia. „Obserwujemy sytuację” – zapewnił. Ministerialny zespół ma się zebrać na początku września i wtedy przeanalizowane zostaną sierpniowe dane. „Ile śladów wirusa jest w ściekach, ile zachorowań, ile sprzedanych testów w aptekach” – wyjaśnił Konieczny.
„Być może będzie inne raportowanie. Apteczny test zostanie, bo jest bardzo rozpowszechniony i dobry. Mamy w tej chwili wykonywany test na trzy choroby (grypę A/B+COVID-19/RSV – PAP). Zastanawiamy się czy może wprowadzimy to, że żeby test zlecony przez lekarza był rozliczony, po wpisaniu wyniku w tych trzech zakresach. Chcemy mieć więcej danych” – powiedział Konieczny.
Wzrost liczby zakażeń
W codziennym raporcie resortu zdrowia wzrost liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 widoczny jest od początku lipca, kiedy dziennie przybywało ok. 60 przypadków zakażenia. Pod koniec lipca było ponad 200 przypadków.
W sierpniu liczby te się podwoiły – do ponad 400 dziennie, a 13 sierpnia nastąpił kolejny gwałtowny skok – do 820 nowych zakażeń i w sumie 1189 wszystkich aktualnych przypadków zakażenia odnotowanych w systemie.
Są to jednak liczby dotyczące wyłącznie testów zleconych w szpitalach i przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Nie ma rejestru, który gromadziłby wyniki testów kupowanych przez pacjentów w aptekach i przeprowadzanych przez nich na własną rękę.
Źródło: naukawpolsce.pl