Kolejny miesiąc z koronawirusem (interaktywne wizualizacje)
SARS-CoV-2 w dalszym ciągu nie odpuszcza, choć w ciągu ostatnich tygodni tempo wzrostu zakażeń ogółem na świecie nieco spadło. W wielu regionach sytuacja nadal jest bardzo trudna.
Zgodnie z danymi publikowanymi przez Worldometers, od początku wybuchu pandemii do 22 lutego br. potwierdzono ok. 112 mln zakażeń wirusem.
Z powodu COVID-19 zmarło dotychczas prawie 2,5 mln ludzi. Przez ostatnie cztery tygodnie infekcji uległo 12 mln osób – to zdecydowanie mniej niż w grudniu czy styczniu (wówczas dziennie notowano nawet 700-800 tys. przypadków zakażeń).
Nie oznacza to jednak, że zbliżamy się do końca pandemii. Statystyki pokazują wyraźnie, że styczeń br. był wyjątkowo tragiczny pod względem liczby zakażeń i sytuacja zaczyna po prostu wyhamowywać do tej z późnej jesieni ub.r.
W wielu krajach wirus i jego kolejne mutacje mają się niestety bardzo dobrze, a według najnowszych prognoz dotyczących przebiegu pandemii COVID-19 publikowanych przez Instytut Metryki i Oceny Zdrowia (IHME), działający przy Szkole Medycznej Uniwersytetu Waszyngtońskiego, do 1 czerwca całkowita liczba zgonów na świecie przekroczy 3,6 mln.
Głównym elementem walki z pandemią, poza utrzymywaniem lockdownu, jest prowadzenie szczepień przeciw COVID-19. Z danych gromadzonych przez Our World in Data (statystyki opracowywane przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego) wynika, że do 20 lutego zaaplikowano w sumie ok. 205 mln dawek szczepionek na świecie.
Zdecydowanym liderem pod względem liczby podanych dawek w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest Izrael – w tym kraju do 20 lutego co najmniej jedną dawką zaszczepiono już niemal 50 proc. obywateli, a dwiema dawkami – ok. 33 proc.
Do 22 lutego najwięcej osób zakażonych potwierdzono w USA – 28,7 mln. Na drugim miejscu znalazły się Indie (11 mln), a dalej Brazylia (10,2 mln) i Rosja (4,2 mln). Kolejne pozycje zajęły Wielka Brytania (z liczbą 4,1 mln zakażonych), Francja (3,6 mln), Hiszpania (3,1 mln) i Włochy (2,8 mln).
W lutym duże przyrosty zakażeń można było zaobserwować m.in. w Brazylii, Chile, Hondurasie, Hiszpanii, Grecji, we Francji, w Czechach, na Słowacji i Białorusi, we Włoszech, na Węgrzech oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Najwięcej zgonów z powodu COVID-19 dotychczas odnotowano w USA (ok. 511 tys.), Brazylii (246 tys.), Meksyku (180 tys.), Indiach (156 tys.), Wielkiej Brytanii (120,5 tys.), we Włoszech (95,7 tys.), Francji (84,3 tys.), w Rosji (83,3 tys.), Niemczech (68,4 tys.).
Jeśli jednak spojrzeć na liczbę zgonów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców danego kraju, to zdecydowanie najtrudniejsza sytuacja jest m.in. w Belgii, a także w Czechach, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W Polsce do 22 lutego potwierdzono 1,63 mln zakażeń koronawirusem (14. miejsce na świecie), z czego ok. 218 tys. to przypadki aktywne. Ponad 42 tys. osób zmarło.
Reszta świata jest zdecydowanie w tyle – drugie miejsce pod względem osób w pełni zaszczepionych jest USA z wynikiem 5,3 proc. Pomimo że na rynku pojawia się coraz więcej szczepionek przeciw COVID-19 różnych producentów, to i tak jest ich zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb.
W najgorszej sytuacji są najbiedniejsze kraje. Na problem niesprawiedliwego podziału w dostępie do szczepionek (zdecydowana większość trafia do krajów bogatych) zwracają uwagę m.in. ONZ i organizacja Lekarze bez Granic.
Źródło: www.worldometers.info, www.ourworldindata.org, IHME