Koncert galowy w Światowym Centrum Słuchu
25 lat temu, 16 lipca 1992 roku, prof. Henryk Skarżyński jako pierwszy w Polsce wszczepił osobie niesłyszącej implant ślimakowy. Dzień później, 17 lipca, taką operację wykonał u pierwszego w Polsce dziecka. Przeprowadzając te pionierskie operacje otworzył nowy rozdział o historii otochirurgii.
Foto: Marta Jakubiak
Z okazji jubileuszu w Kajetanach odbyły się warsztaty kliniczne i konferencja naukowa w ramach programu naukowo-medycznego pt. „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”. Oba te wydarzenia, w dniu 14 lipca, zakończył niezwykły koncert galowy uczestników warsztatów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w rehabilitacji słuchu i wykonają utwór, nad którym pracowali podczas trwania warsztatów pod okiem muzycznych mistrzów. Oto lista finalistów:
- Lu-ning Ren, Chiny, 13 lat, ghuzeng,
- Mark Troshin, Rosja, 16 lat, fortepian,
- Eva Costa, Portugalia, 39 lat, flet,
- Arnau Pozas Saiz, Hiszpania, 8 lat, saksofon,
- Weronika Niczyporuk, Polska, 17 lat, śpiew,
- Vsevolod Khmelnitskiy, Rosja, 14 lat, fortepian,
- Anna Adamowska, Polska, 27 lat, skrzypce,
- Felicity Bleckly, Australia, 65 lat, fortepian,
- Achim Haning, Niemcy, 48 lat, śpiew,
- Dejan Zivkovic, Serbia, 46 lat, akordeon,
- Bohdan Liashenko, Ukraina, 16 lat, fortepian.
Oprócz laureatów podczas finału wystąpili zaproszeni goście, artyści scen polskich i zagranicznych, którym nieobce są problemy ze słuchem. Na sennie zobaczyliśmy zespół Tekla Klebetnica, Barbarę Kaczyńską oraz Macieja Miecznikowskiego. – Wspólne wykonanie utworów muzycznych dowodzi, że osoby, które mają zaburzenia słuchu nie mają problemu z komunikacją na scenie z innymi muzykami. Świetnie sobie radzą w grze zespołowej, jaką niewątpliwie jest gra w orkiestrze. Nie jest to sztuka łatwa nawet dla osób, które nie miały problemów ze słuchem – powiedział prof. Henryk Skarżyński, koordynator Programu Naukowo-Medycznego „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”.
Natomiast 15 lipca, z okazji 25 rocznicy pierwszego w Polsce wszczepienia przez prof. Skarżyńskiego implantu ślimakowego osobie niesłyszącej, do Kajetan przyjechali wdzięczni pacjenci z rodzinami. W sumie blisko 2000 gości. Najważniejszym punktem wielkiego zjazdu była próba pobicia Rekordu Guinnessa w kategorii „Spotkanie w jednym miejscu i czasie największej liczby osób z implantami słuchowymi”, ustanowionego w 2012 roku także w Kajetanach. Próba zakończyła się sukcesem pacjentów i wynikiem 601!
– Z okazji jubileuszu zaprosiliśmy pacjentów i ich rodziny na wielki zjazd. Jesteśmy dumni z tego, że polscy pacjenci, jako pierwsi lub jedni z pierwszych w świecie, mają dostęp do innowacyjnych rozwiązań klinicznych. Niezmiernie jest także ważne, abyśmy się integrowali i spotykali także poza wizytami kontrolnymi w Instytucie, ponieważ osoba z implantem słuchowym musi mieć zapewniony z nami kontakt do końca życia – dodał prof. Skarżyński.
Nad prawidłowym przebiegiem Rekordów czuwała komisja, której przewodził Pravin Patel, oficjalny sędzia reprezentujący Światowe Rekordy Guinnessa. Komisja, z ogromną dokładnością zliczała wszystkich uczestników, dbając przy tym o spełnienie niezwykle restryktywnych wymogów m.in. specjalnych zaświadczeń lekarskich, których wielu pacjentów nie miało ze sobą. Mimo iż nie wszyscy implantowani zdołali dojechać na godzinę 12.00 to rekord został pobity.
Patronem medialnym wydarzenia była „Gazeta Lekarska”.
Więcej o sieci szpitali piszemy tutaj.
Więcej o sieci szpitali piszemy tutaj.
Więcej o sieci szpitali piszemy tutaj.