Koniec pobłażania dla agresji wobec lekarzy. Nowe wytyczne Prokuratora Generalnego
Prokurator Generalny Adam Bodnar wydał długo oczekiwane wytyczne, które mają usprawnić i zaostrzyć reakcję organów ściągania na przestępstwa popełniane wobec pracowników ochrony zdrowia.

Decyzja Prokuratora Generalnego z 14 lipca podjęta została w obliczu narastającej agresji wobec lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych. Zjawisko w ostatnich latach przybrało bardzo niepokojące rozmiary. Niewykluczone, że to przełom w budowaniu realnego poczucia bezpieczeństwa tych osób.
Natychmiastowa reakcja prokuratorów
Zgodnie z nowymi zaleceniami, prokuratorzy mają obowiązek natychmiastowego podejmowania czynności po uzyskaniu informacji o napaści, zarówno fizycznej, jak i słownej, na lekarzy czy personel medyczny, a każde tego rodzaju zdarzenie ma być potraktowane z najwyższym priorytetem. Warto podkreślić, że działania zostaną podjęte z urzędu, a w uzasadnionych przypadkach postępowania karne powinny być wszczynane bezzwłocznie.
Prokuratorzy zostali też zobowiązani do tego, by stale współpracować z policją w związku z szybszym przekazywaniem informacji i bardziej skutecznym ściganiem sprawców. W tego typu sprawach Prokurator Generalny rekomenduje stosowanie trybu przyspieszonego, a także kwalifikowanie czynów jako przestępstw o charakterze chuligańskim. To pozwoli orzekać sądom surowsze kary.
Jak czytamy w komunikacie NIL „nowe wytyczne pozwalają zaakcentować potrzebę zapewnienia kompleksowej ochrony pokrzywdzonym poprzez występowanie o środki kompensacyjne, czyli zadośćuczynienia, obowiązek naprawienia szkody oraz publiczne przeprosiny czy też upublicznienie wyroków skazujących.”
Każde orzeczenie sądu będzie ocenione przez prokuraturę pod kątem adekwatności wymierzonej kary, a w razie wątpliwości poddawane apelacji. Prokuratorzy zostali także zobowiązani do corocznego raportowania podjętych działań w zakresie liczby postępowań i skuteczności przyjętych rozwiązań.
Komentarz prezesa NRL
– To ważny sygnał ze strony państwa: bezpieczeństwo osób niosących pomoc medyczną nie może być dłużej ignorowanej. Prokuratura po konsultacji z Naczelną Izbą Lekarską wprowadza nowe wytyczne – każdy lekarz, pielęgniarka czy ratownik musi mieć pewność, że prawo stoi po jego stronie, gdy staje się ofiarą agresji. Te wytyczne to krok w dobrą stronę, bo pokazują, że przemoc wobec medyków nie będzie dłużej tolerowana ani marginalizowana. Najważniejsze, aby teraz organy państwa wcieliły te przepisy w życie: będziemy się temu przyglądać – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Na ten moment osoby, które wykonują zawód lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego czy położnej korzystają z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Te przepisy były dotąd zbyt rzadko stosowane w praktyce. Nowe wytyczne Prokuratura Generalnego przypominają, że każde naruszenie nietykalności cielesnej, ale także groźby czy, znieważenie, muszą spotykać się z szybką i stanowczą reakcją organów ściągania i sądów. Tylko wtedy ci, co pomagają pacjentom, będą mogli pracować w poczuciu bezpieczeństwa.
Samorząd lekarski apeluje
Naczelna Izba Lekarska apeluje do przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych o zgłaszanie każdego przypadku przemocy, ponieważ organy ściągania dostają właśnie bardziej skuteczne narzędzia do działania. W ostatnich miesiącach dochodziło do licznych ataków w takich miejscach jak izby przyjęć, SOR-y, karetki pogotowia czy gabinety POZ. Dotychczas w wielu przypadkach agresorzy pozostawali bezkarni albo dostawali niskie kary. Nowe wytyczne mają to zmienić.