23 listopada 2024

Koronawirus w Polsce. Co dalej z uzdrowiskami?

Ograniczenia mające przeciwdziałać rozwojowi pandemii koronawirusa obejmą sanatoria – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, dodając, że zostaną one zamknięte po zakończeniu trwających obecnie turnusów.

Uzdrowisko Ustroń. Foto: materiały prasowe

– To jest niezbędne, bo 70 procent osób przebywających w sanatoriach, to seniorzy powyżej 60. roku życia – powiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej.

Uzdrowisko Ustroń, największy polski kompleks uzdrowiskowy, udostępnia jeden ze swoich budynków dla osób, które łagodnie przechodzą infekcję wywołaną SARS-CoV-2. Do dyspozycji pacjentów już w przyszłym tygodniu zostanie przekazanych ok. 170 łóżek. To kolejny ośrodek, po nyskiej siedzibie Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, który Grupa AHP przekazała na potrzeby walki z COVID-19, oddając na ten cel w sumie ponad 200 dodatkowych łóżek wraz z personelem medycznym. 

Zarząd Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń chcąc wspomóc region w walce z koronawirusem wystąpił o decyzję w sprawie czasowego ograniczenia przyjęć i zgłosił do NFZ deklarację otwarcia izolatorium w Sanatorium Narcyz. W przypadku pozytywnej decyzji NFZ Uzdrowisko Ustroń we współpracy ze Szpitalem św. Elżbiety w Katowicach będzie realizowało funkcję izolatorium. Izolatoria to miejsca, gdzie przebywać mają osoby, u których stwierdzono dodatni test COVID-19, a nie mogą poddać się izolacji w warunkach domowych. W takich miejscach pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną oraz posiłki.

– W związku z rosnącą skalą zachorowań w województwie śląskim i zapotrzebowaniem na kolejne miejsca dla pacjentów COVID+ zdecydowaliśmy się o przekazaniu jednego budynku Uzdrowiska Ustroń, natomiast jesteśmy przygotowani do bardzo dynamicznych reakcji i gotowi włączyć kolejne budynki do przekształcenia jako izolatoria w walce z COVID-19. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju oraz w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i pracowników Uzdrowiska Ustroń, od piątku okresowo ograniczamy przyjęcia w ramach lecznictwa sanatoryjnego, wyłączając budynek sanatoryjny Narcyz z użytku i przeznaczając go całkowicie na izolatorium. W tym czasie przeprowadzimy dezynfekcję pomieszczeń oraz badania wśród pracowników zgodnie z procedurami – komentuje Adam Rybicki, wiceprezes Uzdrowiska Ustroń.

W pozostałych budynkach Uzdrowiska Ustroń została zachowana ciągłość udzielania świadczeń związanych ze skoordynowaną opieką po zawale serca (KOS Zawał) z zachowaniem środków ochrony indywidualnej. – Pamiętajmy, że oprócz COVID-19 mamy do czynienia z szeregiem chorób, których leczenia nie można przerwać w dowolnym momencie. Obecnie, w Uzdrowisku Ustroń, we wszystkich budynkach oprócz Sanatorium Narcyz, pacjenci korzystają m.in. z rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej, ogólnoustrojowej czy pulmonologicznej. Ta ostatnia jest szczególnie zalecana tzw. ozdrowieńcom, czyli osobom, które chorowały na COVID-19, ponieważ zmniejsza zaburzenia oddechowe, zwiększa pojemność płuc oraz wzmacnia mięśnie oddechowe – dodaje Adam Rybicki.