12 września 2024

Koronawirus w Polsce. Co z aktywnością fizyczną na zewnątrz?

Na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprowadzono nowe ograniczenia związane z poruszaniem się.

Foto: pixabay.com

Do 11 kwietnia (włącznie) nie można swobodnie przemieszczać się poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy (jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy, a także udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością),
  • wolontariatu (jeśli angażujesz się na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności),
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa).

Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób, choć to obostrzenie nie dotyczy rodzin.

Zaraz po ogłoszeniu w życie zamiaru wprowadzenia tych przepisów pojawiły się pytania, np. jak rozumieć termin „niezbędne sprawy życia codziennego”? „To na przykład konieczność wizyty u lekarza, zrobienia zakupów, wykupienia leków” – czytamy na rządowej stronie internetowej www.gov.pl. Znajdują się na niej odpowiedzi na część pytań, które z pewnością zadaje sobie wielu z nas.

Czy można wyjść na spacer do parku lub lasu albo pójść z dziećmi na plac zabaw? „Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia” – czytamy www.gov.pl.

Czy złamaniem prawa będzie samodzielne uprawianie sportu na świeżym powietrzu, np. rekreacyjna jazda na rowerze lub bieganie? „Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin)” – podkreślono.