Laserowa fenestracja in-situ stentgraftu do łuku aorty off the shelf
W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wykonano pierwszy na świecie zabieg laserowej fenestracji in-situ stentgraftu do łuku aorty off the shelf.
Zabieg wykonano u 71-letniej pacjentki z rozwarstwieniem łuku aorty i tętniakowatym poszerzeniem kanału fałszywego, po przebytej operacji wymiany aorty wstępującej w 2011 r. z powodu ostrego rozwarstwienia aorty typu A. Chora nie została zakwalifikowana do ponownej operacji otwartej z użyciem krążenia pozaustrojowego (ang. extracorporeal circulation – ECC).
Operacja odbyła się bez powikłań 27 lipca, ale uczelnia poinformowała o niej dopiero w czwartek, tj. prawie trzy miesiące później. Rzecznik WUM Marta Wojtach podkreśla, że zarówno kontrolna arteriografia, jak i angio-TK po zabiegu wykazały wyłączenie z układu krążenia rozwarstwienia w obrębie łuku aorty oraz prawidłowy przepływ krwi w tętnicach domózgowych.
„Pionierska operacja stwarza możliwość w pełni wewnątrznaczyniowego, jednoetapowego zaopatrywania rozwarstwień i tętniaków łuku aorty, a jej małoinwazyjność oraz brak konieczności wykorzystania krążenia pozaustrojowego niewątpliwie dają szansę na skrócenie czasu hospitalizacji i okresu rehabilitacji pooperacyjnej” – czytamy w informacji prasowej przesłanej do redakcji „Gazety Lekarskiej”.
Zabieg wykonali specjaliści z II Zakładu Radiologii Klinicznej UCK WUM kierowanego przez prof. Olgierda Rowińskiego, przy współpracy z zespołami Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń UCK WUM (pod kierownictwem prof. Zbigniewa Gałązki) oraz II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM (kierowanej przez dr. hab. Pawła Andruszkiewicza).
Operację przeprowadził zespół w składzie: dr Rafał Maciąg (specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej), dr Vadym Matsibora (specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej), dr Michał Sajdek (lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej), dr Tadeusz Bering (specjalista anestezjologii i intensywnej terapii), Łukasz Karwański (technik elektroradiologii), Iwona Turek (instrumentariuszka) i Barbara Struś (pielęgniarka anestezjologiczna).