Leczenie endometriozy będzie refundowane
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że już w kwietniu projekt rozporządzenia dotyczący finansowania leczenia endometriozy trafi do konsultacji społecznych. W lipcu tego roku nowe świadczenie będzie finansowane przez NFZ.

Dobra wiadomość dla pacjentek borykających się z endometriozą. Resort zdrowia poinformował na platformie X, że kończy prace nad standardem kompleksowej opieki w przypadku tego schorzenia, a Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za leczenie tej choroby od lipca tego roku. Wiadomość udostępniona została przez Ministerstwo Zdrowia w niedzielę, 30 marca. Data jest nieprzypadkowa. Właśnie wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Endometriozy, który jest okazją do tego, by zwiększyć świadomość na temat tej przewlekłej choroby.
Centrum leczenia endometriozy
– Najdalej za dwa tygodnie rozporządzenie, które mówi o świadczeniach finansowanych z budżetu państwa w zakresie leczenia szpitalnego trafia do konsultacji. Liczę tu na to, że wszystkie pacjentki, kobiety chore na endometriozę, przyślą nam swoje uwagi. Zrobią to oczywiście lekarze, zrobią to eksperci. Jestem pewna, że od 1 lipca będziemy mogli w Polsce leczyć ją dzięki finansowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia – mówiła na antenie TVN 24, minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Szefowa resortu zdrowia podkreślała także, że powstanie centrum leczenia tego schorzenia.
– Nie będą mogli tej zaawansowanej endometriozy leczyć wszyscy w każdym szpitalu. To muszą być naprawdę specjaliści, profesjonaliści – wyjaśniała, dodając, że dla lekarzy specjalistów mają odbywać się szkolenia. Izabela Leszczyna planuje także wystosować pismo do wszystkich rektorów uczelni, w którym chce poprosić o uwzględnienie podczas zajęć ze studentami tematu czym jest to schorzenie, jak się je diagnozuje oraz leczy.
Nie wolno bagatelizować bólu
Ministerstwo Zdrowia na platformie X przypomina, że silny ból miesiączkowy może być objawem endometriozy, choroby, która niszczy życie wielu kobiet. Resort zdrowia uczula, by nie bagatelizować bólu i reagować, zgłaszając się do lekarza ginekologa. Szacuje się, że w Polsce ta choroba dotyka ponad milion kobiet. Jak można przeczytać na stronie internetowej fundacji Pokonać Endometriozę, średnia wieku u pań, gdy potwierdzono u nich to schorzenie to ok. 29 lat.
Średni czas od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy wynosi od 6 do 8 lat. Problem postawienia trafnej diagnozy uwarunkowany jest wieloma czynnikami, m.in. brakiem świadomości społecznej, brakiem bloku na studiach medycznych poświęconych endometriozie, kierowanie się stereotypami „miesiączka musi boleć”, „taka pani uroda”, czy bardzo szeroki wachlarz objawów, wskazujący na inne choroby.