14 września 2024

Lekcje anatomii doktorów Tulpa, Egbertsza, Deijmana i Ruyscha

Muzeum Historii Medycyny WUM zaprasza na wykład pt. „Lekcje anatomii doktorów Tulpa, Egbertsza, Deijmana i Ruyscha – fenomenem malarstwa XVII w.” dra Adama Tyszkiewicza.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn „Lekcja anatomii doktora Tulpa”

To trzecia z serii dziesięciu prelekcji realizowanych w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”.

Wykład odbędzie się w formie on-line 28 stycznia o godzinie 17:00 pod adresem: https://zoom.us/j/93293129949?pwd=Zzc0UEtJK0FGa3FXd2ZSOGZLZTBMUT09.

Ze względów technicznych liczba wejść na platformę ograniczona jest do 250 – o uczestnictwie w wydarzeniu decyduje pierwszeństwo połączenia ze wskazanym adresem. Wykład zostanie nagrany i udostępniony na nowej witrynie www.teatranatomiczny.wum.edu.pl.

„Lekcja anatomii doktora Tulpa” Rembrandta to jeden z najsłynniejszych, najbardziej fascynujących i najczęściej obecnie reprodukowanych obrazów. Znany przez każdego medyka, a także historyka sztuki łączy w sobie doskonale treść humanistyczną z anatomiczną, a przede wszystkim prezentuje niezwykłą maestrię wykonania. Z malowidłem wiąże się wiele ciekawych historii dotyczących amsterdamskiej gildii chirurgów, zwłok poddawanych autopsji oraz tytułowego doktora Tulpa zwanego w Amsterdamie „Wesaliuszem Północy”.

Podobnych arcydzieł, ukazujących sekcję przeprowadzaną przy udziale publiczności, było w XVII wieku jednak dużo więcej. Sam Rembrandt namalował jeszcze jeden obraz o tego rodzaju tematyce, przedstawiający oględziny mózgu przeprowadzane przez doktora Jana Deijmana. Warte przypomnienia są także malowidła portretujące przy pracy innego słynnego holenderskiego anatoma Frederika Ruyscha, ponieważ przy ich okazji można opowiedzieć widzom historię jego niezwykłej kolekcji preparatów anatomicznych, która ostatecznie dzięki staraniom cara Piotra I trafiła do Petersburga.

Wykład organizowany jest w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”, dofinansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.