21 listopada 2024

Łódzkie stawia na profilaktykę

Zarząd województwa łódzkiego przeznaczył 1 mln zł na trzy nowe programy zdrowotne. Chodzi o wczesne wykrywanie nowotworów płuc i nowotworów jelita grubego oraz wczesne wykrywanie i zapobieganie chorobom układu krążenia.

– Programy profilaktyczne to przełom w dziedzinie ochrony służby zdrowia – mówi prof. Zenon Gawor, wojewódzki konsultant w dziedzinie kardiologii. – Pragniemy zachęcić mieszkańców naszego regionu do wzięcia w udziału w badaniach zdecydowanie stawiając na profilaktykę niż na późniejsze kosztowne leczenie – dodaje Dariusz Klimczak, członek zarządu Województwa Łódzkiego.

W ramach programu wczesnego wykrywania nowotworów płuc przebadanych zostanie ok. 1140 osób w wieku 50-74 lat (środki przeznaczone na ten cel wynoszą 400 tys. zł). Adresatem programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego są z kolei osoby w wieku 50-65 lat – w sumie zostanie przebadanych ok. 720 osób, co pochłonie 300 tys. zł. Tyle samo ma kosztować program wczesnego wykrywania i zapobiegania chorobom układu krążenia, skierowany do ok. 1200 osób w wieku 35-55 lat.

– Kwota, którą przeznaczono na profilaktykę chorób układu krążenia, to średni roczny budżet poradni kardiologicznej. Bardzo gorąco polecam ten program i zapraszam na badania. W programie tym, równie istotna jak badania, jest edukacja medyczna młodzieży z gimnazjum oraz liceum – podkreśla prof. Zenon Gawor.

W tym roku w woj. łódzkim realizowane są już cztery inne programy profilaktyczne: zapobieganie zaburzeniom depresyjnym u dzieci i młodzieży, zapobieganie niedowidzeniu – wczesne wykrywanie wad wzroku i zeza u dzieci, wczesne wykrywanie zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV oraz badania przesiewowe słuchu dla dzieci i młodzieży.

Źródło: UMWŁ