21 listopada 2024

Łukasz Jankowski: lekarz przyszłości nie może się bać

Dla nas najważniejszym celem jest to, aby lekarz przyszłości nie bał się leczyć – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski w trakcie konferencji dla lekarzy stażystów Kick off Meeting.

Fot. OIL w Warszawie

– Chcemy wprowadzenia klauzuli wyższego dobra, czyli zniesienia odpowiedzialności karnej za nieumyślny błąd medyczny czy spowodowanie działania niepożądanego – podkreślił prezes Łukasz Jankowski, omawiając starania samorządu lekarskiego o wprowadzenie klauzuli wyższego dobra.

Ma ona chronić lekarzy przed niesłuszną odpowiedzialnością karną za nieumyślne błędy medyczne. Dodał, że 93 proc. spraw kierowanych do prokuratury jest umarzanych, co potwierdza konieczność zmian w przepisach, które uwolnią lekarzy od atmosfery strachu.

„Rozmowy z Ministerstwem Sprawiedliwości o klauzuli są w toku i prezes Jankowski jest przekonany, że jeszcze w tym roku wejdzie ona w życie. Aby zwiększyć świadomość i rzeczowość w tym zakresie, samorząd lekarski zainicjował kampanię społeczną z udziałem aktora Tomasza Kota, która pokazuje codzienne wyzwania i dylematy lekarzy wynikające z obecnego prawa karnego” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL).

Odnosząc się do standardów kształcenia, prezes NRL powiedział, że wiele krajów boryka się z niedoborem lekarzy i Polska nie jest wyjątkiem. – Cała Europa, w tym kraje o największej liczbie lekarzy, ci, którzy mają ich więcej niż my, także odczuwają ich niedobór i podejmują działania celem zwiększenia ich liczebności, zwiększają limity przyjęć na kierunki lekarskie. Demografia jest nieubłagana. W Polsce 30 proc. lekarzy jest w wieku emerytalnym, co stawia nas w trudnej sytuacji, jednocześnie nie można w tym kontekście kształcić za wszelką cenę, nawet ponad realne potrzeby, z pominięciem jakości – podkreślił prezes Łukasz Jankowski, cytowany w komunikacie NIL.

W trakcie konferencji prezes Łukasz Jankowski mówił również o Sieci Lekarzy Innowatorów NIL IN, która skupia już ok. 600 członków. NIL IN pomaga samorządowi lekarskiemu stawać się „hubem”, w którym każdy ma szansę wnieść do systemu coś wartościowego lub otrzymać pomoc ekspercką. Przypomniał, że od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywał znowelizowany Kodeks Etyki Lekarskiej, w którym znajdują się pierwsze zapisy dotyczące sztucznej inteligencji w medycynie.

Konferencja Kick off Meeting odbyła się w dniach 5-6 października w podwarszawskim Otwocku. Została zorganizowana przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie.