Gowin uruchamia medycynę w Radomiu (foto)
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu otrzymał zgodę na uruchomienie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim. Studia od października br. będzie realizował Wydział Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej.
W poniedziałek decyzja w tej sprawie została oficjalnie podpisana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina. Podczas konferencji prasowej minister pogratulował władzom uczelni determinacji w dążeniu do wprowadzenia kierunku lekarskiego do oferty dydaktycznej. Zwrócił również uwagę na ogrom pracy włożonej w przygotowanie zarówno dokumentacji niezbędnej do jego realizacji, jak i stosownej bazy laboratoryjnej.
– Kierunek lekarski jest perłą każdego uniwersytetu. Jest naprawdę niewiele uczelni w Polsce, które mogą się poszczycić prowadzeniem takiego kierunku i chcę dzisiaj zapowiedzieć, że do tej bardzo elitarnej grupy dołączy właśnie uniwersytet w Radomiu – powiedział Jarosław Gowin. Podkreślił także, że to moment historyczny zarówno dla uczelni, a także dla Radomia i całego Mazowsza.
– Dbaliśmy o to, żeby opinia o naszym uniwersytecie i opinia o możliwościach uruchomienia takiego kierunku była przekonywująca dla władz. Najpierw przekonaliśmy Państwową Komisję Akredytacyjną, a później ministra zdrowia, który – jak nam się wydawało – bardzo szybko zaakceptuje tę propozycję, ale jednak trwało to kilka miesięcy – powiedział rektor prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik.
Prof. Łukasik potwierdził, że uczelnia jest w pełni przygotowana do realizacji studiów na kierunku lekarskim z punktu widzenia kadry dydaktycznej oraz niezbędnego zaplecza szpitalnego (w postaci zawartych umów i porozumień z radomskimi szpitalami i innymi jednostkami medycznymi). Przed podpisaniem decyzji w sprawie uruchomiania jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim minister Gowin zwiedził laboratoria chemiczne, które mieści się na Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa. To tam między innymi odbywać się będzie kształcenie przyszłych lekarzy.
Źródło: uniwersytetradom.pl
Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.