Minister Szumowski o podwyżkach i zmianach systemowych
– System zdrowia musimy zmieniać we wszystkich aspektach, ale bez rewolucji – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, który w środę rozpoczął drugą konferencję w ramach debaty „Wspólnie dla Zdrowia” podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nie za duża sala pękała w szwach.
Minister Łukasz Szumowski w Krynicy
Foto: Mariusz Tomczak
Jak powiedział minister zdrowia, dysponując określonymi środkami finansowymi pojawiają się takie pytania jak:
- czy należy wydać je na profilaktykę?
- czy wszystkie środki powinniśmy przekazać na bezpośrednie ratowanie zdrowia i życia tu i teraz?
- czy płacić za konkretny produkt, czy raczej za efekty leczenia?
– To dylematy, które powinniśmy rozstrzygnąć na tej debacie – zaznaczył minister Łukasz Szumowski, dodając, że ochrona zdrowia to jeden z trudniejszych działów gospodarki. – Z jednej strony mamy finanse, które są trochę „bezduszne”, a z drugiej strony pacjenta, który oczekuje konkretnych działań ratujących jego zdrowie i życie. I jeszcze mamy pracodawców i pracowników – powiedział minister zdrowia.
Zdaniem Łukasza Szumowskiego zmiany w systemie ochrony zdrowia powinny przebiegać ewolucyjnie, ale we wszystkich aspektach. Jak dodał, przez lata pracownicy ochrony zdrowia byli pomijani w reformach ochrony zdrowia i najwyższy czas coś z tym zrobić. – Dużą część dodatkowych środków, które będziemy mieć na ochronę zdrowia, pochłoną podwyżki wśród pracowników ochrony zdrowia. Płace powinny wzrosnąć, bo bez tego nigdy nie będziemy mieć ludzi, którzy będą pracowali z zadowoleniem i uśmiechem – podkreślił szef resortu zdrowia.
Dodał, że chcąc wcielić w życie koncepcję medycyny opartej na wartości (ang. value based medicine) trzeba postawić m.in. na wdrażanie nowych technologii i systemów informatycznych. – Jak możemy wprowadzić płatność za efekt, jeżeli nie mamy narzędzi, które mogą mierzyć ten efekt? Musimy mieć rejestry, możliwość analizy kolejek – wyliczał minister. Odnosząc się do tych słów prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia” Beata Ambroziewicz, która uczestniczyła w debacie, podkreśliła, że pacjenci oczekują nie tylko stworzenia rejestrów medycznych, ale przede wszystkim odejścia od zasady, że płaci się za ilość, a nie za jakość.
Debata „Wspólnie dla Zdrowia” jest częścią IX Forum Ochrony Zdrowia, które odbywa się w ramach trzydniowego Forum Ekonomicznego. W objętym patronatem medialnym przez „Gazetę Lekarską” Forum Ochrony Zdrowia uczestniczą m.in. eksperci ochrony zdrowia, lekarze, dyrektorzy placówek medycznych (państwowych i prywatnych), przedstawiciele rządu i instytucji międzynarodowych oraz jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się ochroną zdrowia, a także kadra zarządzająca sektorem farmaceutycznym.
Więcej o Forum Ochrony Zdrowia tutaj.