Ministerstwo Zdrowia zapowiada dwa nowe badania dla kobiet na NFZ
Styczeń jest miesiącem świadomości raka szyjki macicy. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do programu profilaktyki wprowadzi dwa nowoczesne badania: test w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego (HVP HR) oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC).
Ten pierwszy pozwala wykryć obecność wirusa HPV oraz zidentyfikować jego konkretne typy, w tym onkogenne (16 i 18). Wymaz z szyjki macicy będzie pobierany na podłoże płynne, co umożliwia wykonanie testu molekularnego HPV HR i oceny mikroskopowej (LBC) z jednej próbki (triage). Badanie będzie wykonywane u kobiet w wieku 25-64 lat.
Jeśli chodzi o ujemny wynik testu HPV HR, badanie ma być zalecane co 5 lat. W przypadku dodatniego, zostanie wykonana cytologia na podłożu płynnym (LBC). W razie wykrycia zmian na szyjce macicy pacjentka zostanie skierowana na pogłębioną diagnostykę.
Nowe badania przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, który 17 stycznia 2025 r. został skierowany do konsultacji publicznych. Celem jest umożliwienie kobietom wykonywania nowoczesnych badań przesiewowych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Za zmiany powstające na szyjce macicy odpowiada najczęściej zakażenie wysoko onkogennymi typami wirusa HPV (16/18), dlatego jako podstawowe badanie przesiewowe w projekcie wskazuje się test HPV HR. Jak zaznacza resort zdrowia wprowadzenie go i cytologii płynnej nie oznacza rezygnacji z cytologii klasycznej. „Dajemy placówkom medycznym czas przejściowy na stopniowe przeprowadzenie zmiany” – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. WHO wskazuje, że tylko w 2022 r. stwierdzono na świecie ok. 660 tys. nowych przypadków i ok. 350 tys. zgonów. W Polsce rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet. Rocznie wykrywa się go u ok. 3 tys. kobiet, a 1,7 tys. z nich umiera z jego powodu.