30 marca 2025

Naczelna Izba Lekarska będzie współpracować z Uniwersytetem Warszawskim

18 marca w siedzibie NIL prezes Łukasz Jankowski podpisał porozumienie ramowe o współpracy z rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzym Z. Nowakiem. Czego będzie dotyczyć współpraca?

Fot. Karolina Bartyzel

Wspólne działanie z Uniwersytetem Warszawskim obejmuje przede wszystkim organizację i prowadzenie szkoleń podyplomowych dla lekarzy, a także rozwój idei kształcenia ustawicznego. Uniwersytet jako uczelnia zadba o merytoryczny poziom programów dydaktycznych, z kolei Naczelna Izba Lekarska jako samorząd zawodowy lekarzy będzie odpowiedzialna za rekrutację uczestników, organizację procesu certyfikacji oraz promocję szkoleń wśród środowiska lekarskiego. Porozumienie przewiduje również realizację wspólnych badań oraz ekspertyz, przyczyniających się do poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce.

– Współpraca z Wydziałem Medycznym UW pozwoli na łączenie wiedzy medycznej z humanistycznym spojrzeniem na pacjenta, co jest kluczowe w nowoczesnej opiece zdrowotnej. Wierzymy, że dzięki temu wspólnemu działaniu pomiędzy samorządem lekarskim i UW będziemy mogli lepiej kształtować etos zawodu lekarza oraz budować system opieki zdrowotnej oparty na empatii, etyce i rzetelnej wiedzy medycznej. Warto podkreślić, iż nie bez znaczenia jest też możliwość wspólnych działań na styku nauki, praktyki i nowoczesnych technologii w oparciu np. o coraz prężniej działającą Sieć Lekarzy Innowatorów NIL IN i ukształtowanie wokół niej nowych inicjatyw badawczych – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Porozumienie między NIL a UW jest ważnym krokiem w kierunku podnoszenia standardów edukacji medycznej, a także wzmocnienia roli lekarzy jako liderów w ochronie zdrowia. – Umowa jest przykładem na zmieniającą się rzeczywistość i wskazanie kierunku, w którym zmierza świat. Edukacja nie może zamykać się na ukończeniu studiów – podkreślił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW. – Środowisko lekarskie jest tu dobrym przykładem konieczności ustawicznego kształcenia. Trzeba mieć pasje i pozostawać konsekwentnym w ich realizacji. Należy też zrozumieć wagę dobrego lekarza i mieć szacunek do jego pracy – dodał.