19 września 2024

Nie każda wymówka będzie skuteczna

Lekarz podejrzewany o niezdolność do wykonywania zawodu może składać wnioski o odroczenie posiedzenia komisji i się usprawiedliwiać. To jednak, czy podane przez niego powody będą wystarczające, zależy od oceny komisji – pisze sekretarz NRL Grzegorz Wrona.

Fot. pixabay.com

Po przerwie wracam do tematu możliwości ograniczenia lub zawieszenia lekarzowi prawa wykonywania zawodu przez okręgowe rady lekarskie z powodu niezdolności powodowanej chorobą lub nieprzygotowaniem zawodowym.

Prawidłowe powiadomienie

Obowiązkiem okręgowej rady lekarskiej jest umożliwienie lekarzowi obecności na posiedzeniu, czyli powiadomienie go o terminie i miejscu takiego posiedzenia. Pierwszym etapem postępowania w razie stwierdzenia przez radę uzasadnionego podejrzenia niezdolności jest powołanie komisji.

O potrzebie wysłuchania lekarza przez radę (a nie przesłuchania) oraz o wymogach stawianych członkom komisji pisałem już wcześniej. Trzeba zaznaczyć, że w ustawie nałożono na lekarza obowiązek stawienia się przed komisjami i dodatkowo obowiązek poddania się badaniu przez komisję powoływaną w celu stwierdzenia stanu zdrowia. Trzeba zatem rozważyć, co się dzieje, jeśli prawidłowo wezwany lekarz na posiedzenie komisji się nie zgłosi.

Komisja, a na późniejszym etapie postępowania rada, jest zobowiązana do potwierdzenia prawidłowości powiadomienia lekarza o posiedzeniu. Istotny będzie termin odbioru wezwania, prawidłowość adresu, dwukrotne awizowanie.

Kilka słów o adresie

Zapominamy, że to obowiązkiem lekarza jest powiadomienie samorządu o adresie zamieszkania i/lub adresie do korespondencji. Jeśli lekarz nie zrobi tego w odpowiednim terminie, list (polecony za potwierdzeniem odbioru), wysłany na adres podany w okręgowym rejestrze lekarzy, jest uważany za skutecznie doręczony.

Oczywiście pracownik izby może powiadamiać lekarza za pomocą środków elektronicznych – mail, telefon – i jeśli lekarz zgłosi się po takim powiadomieniu na posiedzenie komisji, powiadomienie będzie uznane za prawidłowe. Jeśli się nie zgłosi – nie będzie uznane za skuteczne.

Lekarz może składać wniosek o zmianę lub odroczenie terminu posiedzenia komisji, a komisja może uznać nieobecność za usprawiedliwioną.

W takiej sytuacji przewodniczący komisji powinien ustalić ponowny termin posiedzenia. Warto zaznaczyć, że dbałość o uszanowanie praw lekarza podającego bezsporny powód niemożliwości zgłoszenia się na posiedzenie jest czasami niesłusznie traktowana jako przejaw przewlekłości działań samorządu.

Ile razy lekarz podejrzewany o niezdolność do wykonywania zawodu może składać wnioski o odroczenie posiedzenia i się usprawiedliwiać? To komisja ocenia powody podawane jako usprawiedliwienie i to od niej zależy, czy uzna je za wystarczające. Jeśli mimo podawanych przyczyn uzna nieobecność lekarza za nieusprawiedliwioną, niezwłocznie zgłasza tę okoliczność okręgowej radzie lekarskiej, a ta podejmuje uchwałę o zawieszeniu lekarzowi prawa wykonywania zawodu.

Rygor natychmiastowej wykonalności

Zarówno komisja przed uznaniem nieobecności za nieusprawiedliwioną, jak i rada przed podjęciem uchwały zawieszającej PWZ, powinny swoje wnioski uzasadnić i przejrzyście opisać w uzasadnieniu do uchwały. W przyszłości w postępowaniu tym badane będą tylko dokumenty.

W przypadku złożenia odwołania od uchwały okręgowej rady lekarskiej „badanie” to przeprowadza organ odwoławczy, czyli Naczelna Rada Lekarska. W imieniu NRL działa jej Prezydium. I tu warto zwrócić uwagę, że podjęta uchwała okręgowej rady lekarskiej o zawieszeniu PWZ w razie złożenia odwołania nie staje się prawomocna.

Czyli lekarz w dalszym ciągu może, mimo podejrzeń o niezdolność, wykonywać swój zawód. Coraz częściej spotykamy się więc z zastosowaniem przepisu prawa administracyjnego o rygorze natychmiastowej wykonalności. Skutkuje to wykonywaniem decyzji mimo jej nieprawomocności. Dzieje się tak, jeśli podjęcie uchwały zostanie uznane za niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego.

Na zakończenie warto zaznaczyć, że uchwały okręgowych rad lekarskich wydawane na podstawie art. 11 i 12 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty są podpisywane przez prezesa lub upoważnionego wiceprezesa oraz sekretarza rady. Rodzajowa lista uchwał podpisywanych odmiennie, niż wskazują przepisy postępowania administracyjnego, czyli tylko przez dwie osoby, znajduje się w art. 57 ustawy.

Grzegorz Wrona, sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej