22 kwietnia 2024

NIL udostępnia kartę wywiadu lekarskiego i słowniki polsko-ukraińskie

Naczelna Izba Lekarska, chcąc pomóc lekarzom i lekarzom dentystom w komunikacji z pacjentami z Ukrainy, udostępniła słowniki polsko-ukraińskie i kartę wywiadu lekarskiego w języku ukraińskim.

Foto: pixabay.com

Z tych materiałów mogą korzystać wszyscy, którzy spotykają się w swojej pracy z obcojęzycznymi pacjentami, w szczególności osoby pracujące w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz w podmiotach leczniczych położonych blisko granicy. Przygotowała je dr n. med. Małgorzata Popławska wraz z zespołem. Dodatkowo  we współpracy z firmą Pharmindex, opracowano słowniczek polsko-ukraiński dotyczący leków i ich dawkowania. Wszystko można pobrać ze strony NIL.

Przypominamy, że pod adresem www.lekarzedlaukrainy.pl znajduje się platforma medyczna łącząca lekarzy z potrzebującymi pomocy uchodźcami zza naszej wschodniej granicy. Za jej pośrednictwem osoby uciekające przed wojną mogą znaleźć specjalistę. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja wsparł tę inicjatywę i zaapelował do lekarzy znających język ukraiński, aby zgłaszali się do pomocy w tłumaczeniu dokumentacji medycznej.