No fault to kwestia czasu. Ważna deklaracja wiceministra zdrowia
Jeszcze w tej kadencji system no fault może wejść w życie – powiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podczas drugiego dnia Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC – Health Challenges Congress) w Katowicach, odnosząc się do wystąpienia wiceprezesa NRL Klaudiusza Komora.








Fot. Gazeta Lekarska
W czasie panelu pt. „Kryzys w finansach ochrony zdrowia. Nowe strategie w obliczu katastrofy” wiceprezes NRL Klaudiusz Komor zaapelował o niewyciąganie pochopnych wniosków z kwot, które w debacie publicznej są prezentowane jako wynagrodzenia lekarzy. Nie zawsze dotyczą one umów o pracę, a nawet jeśli tak się dzieje, podawane stawki często wykraczają poza wymiar jednego etatu. Do rzadkości nie należy też podawanie wysokości wynagrodzenia lekarzy wraz z dyżurami, czyli dodatkowym czasem pracy.
– Spójrzmy na umowy kontraktowe. Nie można mówić, że lekarz tyle zarabia. On wystawia taki rachunek jako firma. Czasami okazuje się, że to firma posiadająca endoskopy kupione w leasingach, a lekarz z tymi endoskopami jeździ po różnych szpitalach i tam wykonuje usługi. W rachunku, który później wystawia, jest zawarty m.in. cały leasing, pomoc pielęgniarska czy koszty dezynfekcji, a dochód lekarza jest wielokrotnie niższy – powiedział wiceszef samorządu lekarskiego.
Klauzula wyższego dobra
W trakcie dyskusji pt. „Jedna zmiana w ustawie może zmienić dostęp do leczenia? Czy bez zmian w prawie da się zmienić system?” rozmawiano o wpływie regulacji na efektywność funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Klaudiusz Komor szczególny nacisk położył na system no-fault, określany też jako „klauzula wyższego dobra”, przekonując, że może on dobrze służyć zarówno lekarzom, jak i pacjentom. – Nasza propozycja polega na jednej zmianie w kodeksie karnym, która spowoduje poprawę dostępu do systemu ochrony zdrowia. W tej chwili od pracy w szpitalach publicznych odstrasza organizacja i bezpieczeństwo pracy, a za niezawiniony błąd lekarski może grozić kara więzienia – podkreślił wiceprezes NRL.
Odnosząc się do tych słów wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny powiedział, że system no fault może wejść w życie jeszcze w tej kadencji. Dodał, że w kierownictwie resortu panuje co do tego zgoda, ale piłka znajduje się obecnie po stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Minister zgodził się również z wypowiedzią wiceprezesa NRL, że lekarz leczący pacjenta nie może być traktowany jak pospolity przestępca.
Kongres Wyzwań Zdrowotnych
Kongres rozpoczął się w czwartek pod hasłem „Zdrowie. Bezpieczeństwo. Prawo. Przyszłość”. W trakcie licznych dyskusji eksperci i politycy omawiali m.in. kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia, sytuację zdrowotną Polek i Polaków, reformę szpitalnictwa, zagadnienia związane z refundacją leków, bezpieczeństwo w wielu wymiarach, innowacje medyczne, kwestie finansowe oraz planowane zmiany w przemyśle farmaceutycznym.
Podczas panelu „Wynagrodzenia i warunki pracy medyków: jak zapewnić sprawiedliwość i motywację w zawodzie?” prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski tłumaczył powody zróżnicowania stawek wśród lekarzy. – W Polsce mamy trochę dualizm, bo z jednej strony system jest centralny, a płatnik poprzez ustawę próbuje regulować wynagrodzenia minimalne, które są realnymi dla 15 proc. lekarzy, a z drugiej strony mamy system rynkowy, w którym to rynek wylicza realną stawkę lekarza – powiedział szef samorządu lekarskiego. Więcej na ten temat piszemy tutaj:
Kobieta Rynku Zdrowia
Podczas gali został rozstrzygnięty plebiscyt Kobieta Rynku Zdrowia 2025. Wyróżniono w nim kierownik Działu Mediów i Komunikacji Naczelnej Izby Lekarskiej Marię Kłosińską i zastępcę rzecznika prasowego Naczelnej Izby Lekarskiej Iwonę Kanię. – Chcemy więcej sprawczości, by lepiej zorganizować rzeczywistość, by uczynić społeczność bardziej solidarną, by nasza osobista i zawodowa codzienność stała się lepsza, zdrowsza, piękniejsza – powiedziała Maria Kłosińska. – Znalezienie się w gronie tak zasłużonych dla ochrony zdrowia kobiet jest dla mnie ogromnym wzruszeniem i zaszczytem. Praca w public relations w ochronie zdrowia to coś więcej niż komunikacja – podkreśliła Iwona Kania. Więcej na ten temat piszemy tutaj: