28 kwietnia 2024

Noma (rak wodny) na liście chorób tropikalnych

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poszerzyła oficjalną listę zaniedbanych chorób tropikalnych (NTDs, neglected tropical diseases) o kolejną pozycję.

Fot. pixabay.com

Znalazła się na niej noma (rak wodny, cancrum oris), zwana także martwiczym zapaleniem tkanek twarzoczaszki.

Choroba atakuje osoby niedożywione, z zaburzeniami odporności, głównie dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat w regionach skrajnego ubóstwa. Przypadki nomy odnotowuje się przede wszystkim w Afryce Subsaharyjskiej, ale pojedyncze zachorowania zdarzają się też w innych regionach świata.

Choroba zaczyna się od zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, ale szybko postępuje, doprowadzając do utraty zębów, wyniszczenia warg, policzków, śluzówki nosa. Ma ciężki przebieg, a bez szybkiej i skutecznej interwencji doprowadza do poważnych oszpeceń i śmierci pacjenta. Za jej rozwój odpowiedzialne są bakterie bytujące w jamie ustnej.

WHO wskazała nomę jako jedno z najbardziej niedocenianych wyzwań zdrowotnych na świecie, a włączenie jej na oficjalną listę NTDs ma przyczynić się do wzrostu świadomości na temat tej choroby i zwiększenia wysiłków na rzecz lepszej kontroli nad jej rozprzestrzenianiem.