22 listopada 2024

Nowatorski zabieg udrożnienia żył u nastolatki

Lekarze z Zakładu Radiologii Pediatrycznej WUM, kierowanego przez dr. Michała Brzewskiego, oraz  II Zakładu Radiologii Klinicznej WUM, kierowanego przez prof. Olgierda Rowińskiego, przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg udrożnienia żył kończyny górnej z użyciem systemu AngioJet u nastoletniej pacjentki.

Od lewej: dr n. med. Remigiusz Krysiak, lek. Vadym Matsibora, dr n. med. Jarosław Żyłkowski. Foto: WUM

Pacjentka została przyjęta do Katedry i Kliniki Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej i Pediatrii w celu leczenia zakrzepicy żył kończyny górnej.

Ze względu na umiarkowany efekt leczenia farmakologicznego, pacjentka została skierowana na wewnątrznaczyniowy zabieg udrożnienia żył z wykorzystaniem systemu AngioJet. Pacjentka po zabiegu czuła się dobrze, została wypisana do domu bez objawów ostrej zakrzepicy żylnej.

System AngioJet jest urządzeniem do wykonywania trombektomii (usunięcie zakrzepu), który aktywnie, pod ciśnieniem, wstrzykuje sól fizjologiczną z heparyną, a następnie odsysa skrzepliny na zewnątrz ciała pacjenta. Dodatkowo istnieje możliwość nastrzyknięcia niedrożnych naczyń lekiem fibrynolitycznym. Miejscowe podawanie leku fibrynolitycznego jest skuteczniejsze od leczenia ogólnego oraz wymaga podania mniejszej dawki leku.

Dzięki współpracy pomiędzy lekarzami z CSK UCK WUM i DSK UCK WUM, obecnie pacjenci pediatryczni mogą być leczeni małoinwazyjnymi i najnowocześniejszymi metodami z zakresu radiologii interwencyjnej. Do niedawna takie możliwości leczenia były dostępne tylko dla pacjentów dorosłych. W DSK UCK WUM radiolodzy interwencyjni wykonali już ponad 100 różnego rodzaju zabiegów wewnątrznaczyniowych.