22 listopada 2024

Nowy oddział medycyny paliatywnej

Oddział Medycyny Paliatywnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi przeprowadził się do nowo wyremontowanych pomieszczeń. Teraz znajduje się tam, gdzie dawniej funkcjonował Oddział-Klinika Hematologii, ale jest dwukrotnie większy i o wiele bardziej przyjazny dla pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową. O szczegóły pytamy rzeczniczkę szpitala, Adrianę Sikorę.

Odnowiona sala

Kilka tygodni temu powstał nowy oddział medycyny paliatywnej w „Koperniku”. Ile kosztowała inwestycja i skąd pozyskano na nią środki?

– Koszt inwestycji wynosił 1 mln 568 tys. zł. 85 proc. środków pochodziło z funduszy unijnych, a 15 proc. z budżetu województwa łódzkiego oraz z budżetu państwa, w ramach programu „Modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi jako kompleksowa realizacja planu rozwoju Regionalnego Ośrodka Onkologicznego”.

Na czym polegały prace remontowe?

– Pomieszczenia przeszły kapitalny remont od podstaw, łącznie z wymianą wszystkich instalacji, okien, podłóg, drzwi, przesunięciami ścian działowych oraz kompletną wymianą wyposażenia na nowe. Oddział Medycyny Paliatywnej wprowadził się tam od razu po zakończeniu prac budowlanych, wykończeniowych i odbiorach. Do tej pory przez lata funkcjonował w koszmarnych warunkach: chorzy stłoczeni byli w kilku małych salach z odpadającą ze ścian farbą i popękanymi tynkami.

Co się zmieniło w wyposażeniu sal?

– Teraz mamy do dyspozycji jedenaście dwu- i trzyosobowych, przestronnych sal w idealnym stanie technicznym i o wysokim standardzie estetycznym, spełniających wszystkie europejskie wymogi sanitarne. Każda sala posiada osobną łazienkę dla chorych przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmniejszenie powierzchni sal i liczby łóżek w sali zapewnia jednocześnie dużo przestrzeni i sprzyja intymności.

Sala widziana z łóżka pacjenta

Jakie są obecne możliwości oddziału?

– Po przeprowadzce oddział powiększył się z 14 do 29 łóżek, co pozwoli na hospitalizację dwukrotnie większej liczby pacjentów niż dotychczas. Ich ilość wzrosła z 320 do ponad 600 osób rocznie. To niezwykle ważne z uwagi na permanentny niedobór łóżek tej specjalności w województwie łódzkim. Zapotrzebowanie na łóżka w oddziałach medycyny paliatywnej w regionie łódzkim sięga 100, podczas gdy łączna liczba łóżek wynosi obecnie 44. Województwo łódzkie pod tym względem jest na przedostatnim miejscu w Polsce.

Kadra lekarska oddziału to nie tylko specjaliści medycyny paliatywnej, ale także lekarze radioterapeuci, co zapewnia bezpośrednią wieloprofilową opiekę nad chorymi. Jest to obecnie jeden z największych oddziałów medycyny paliatywnej w Łodzi i województwie łódzkim.

Co ta inwestycja oznacza dla pacjentów w regionie?

– Nasz oddział prowadzi wszystkie rodzaje leczenia nowotworów w najbardziej zaawansowanej fazie choroby oraz jest jedynym w województwie łódzkim, który udziela świadczeń z zakresu opieki paliatywnej w połączeniu z radioterapią paliatywną. Jako jeden z nielicznych oddziałów medycyny paliatywnej w Polsce jest zlokalizowany w wielospecjalistycznym ośrodku onkologicznym, co umożliwia pacjentom pełen dostęp do wszelkiej diagnostyki onkologicznej oraz do radioterapii paliatywnej na miejscu, bez konieczności przewożenia chorych do innych placówek na badania czy naświetlania.