6 października 2024

Nowy rektor WUM: nie będzie rewanżyzmu (wideo)

Nowym rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) w kadencji 2024-2028 został prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke. To dotychczasowy dziekan Wydziału Lekarskiego.

Prof. Rafał Krenke. Fot. WUM

Prof. Rafał Krenke został wybrany w czwartek 26 września. Zagłosowało na niego 117 spośród 199 elektorów.

– Kandyduję, ponieważ Uniwersytet potrzebuje głębokich zmian, które przywrócą zaufanie do władz uczelni i wiarę w uniwersalne wartości akademickie. Zmian, które zagwarantują poszanowanie demokratycznych procedur oraz praw wszystkich członków wspólnoty akademickiej, a także wyzwolą nową energię i umożliwią wykorzystanie szans na rozwój – mówił przed wyborami.

Kryzys zostanie zakończony

Odnosząc się do wielomiesięcznego zamieszania związanego z wyborami, podkreślał, że jest człowiekiem konsensusu i nie planuje dokonywać rozliczeń w duchu rewanżyzmu, lecz doprowadzi do wyciszenia negatywnych emocji i postawi na długofalowy rozwój WUM.

– Kryzys w zarządzaniu uczelnią zostanie zakończony. Ważne jest, aby stało się to jak najszybciej i niezależnie od wyniku wyborów nie wywołało triumfalizmu, a tym bardziej rewanżyzmu. Musimy odzyskać wiarę w naszą sprawczość i możliwość wspólnego kształtowania oraz rozwijania jednostek, w których pracujemy, w których kształcą się studenci i leczeni są pacjenci – podkreślił prof. Rafał Krenke.

Kim jest prof. Rafał Krenke

Nowy rektor w latach 2008-2011, a następnie 2016-2024 był członkiem Senatu WUM. Od 2020 r. jest dziekanem Wydziału Lekarskiego. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego. Od ponad 35 lat uczestniczy w kształceniu studentów kierunku lekarskiego w zakresie chorób wewnętrznych, chorób płuc i alergologii oraz lekarzy w ramach kształcenia podyplomowego z chorób wewnętrznych i chorób płuc.

Jest autorem 7 rozdziałów w skryptach przeznaczonych dla studentów kierunku lekarskiego, dwóch rozdziałów w podręcznikach patofizjologii dla studentów medycyny i ponad 40 rozdziałów w polskich i międzynarodowych podręcznikach i monografiach dla lekarzy. Pełni funkcję współredaktora części podręcznika „Interna Szczeklika” poświęconej chorobom układu oddechowego i współredaktora pierwszego wydania podręcznika „Pulmonologia. Podręcznik specjalistyczny”.

Od wielu lat jest członkiem Zarządu Stowarzyszenie Zdrowe Płuca. Pełnił także społecznie funkcję prezesa Fundacji Oddech bez Granic, do zadań której należą m.in. wspieranie badań naukowych w dziedzinie chorób płuc, edukacja prozdrowotna, poprawa jakości opieki medycznej świadczonej chorym z chorobami układu oddechowego.