Obrzęk aksonów a choroba Alzheimera
Nieprawidłowe agregaty białkowe są cechą charakterystyczną choroby Alzheimera. Okazuje się, że płytki te powodują obrzęki wypustek neuronalnych, zwanych aksonami, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie obwodu.
Dokładne mechanizmy prowadzące do pogorszenia funkcji poznawczych w chorobie Alzheimera są nieznane.
„Identyfikujemy sferoidy aksonalne związane z płytkami amyloidowymi jako znaczące czynniki przyczyniające się do dysfunkcji sieci neuronowej. Wykorzystując przyżyciowe obrazowanie wapnia i napięcia, pokazujemy, że mysi model choroby Alzheimera wykazuje poważne zakłócenia w połączeniach aksonalnych dalekiego zasięgu. To zakłócenie jest spowodowane blokadami przewodzenia potencjału czynnościowego z powodu powiększających się sferoid, które działają jak opadanie prądu elektrycznego w sposób zależny od wielkości” – piszą Peng Yuan, Mengyang Zhang i Lei Tong z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Yale (USA), którzy wyniki swoich badań opublikowali w „Nature”.
Jak pokazują badania, ukierunkowana modulacja biogenezy endolizosomalnej w neuronach mogłaby potencjalnie odwrócić nieprawidłowości obwodów nerwowych wywołane sferoidami aksonalnymi w chorobie Alzheimera, niezależnie od usunięcia amyloidu.
Źródło: nature.com